S terapeutkou: Alkohol, léky a jiné závislosti (a jak je poznat)
Člověka závislého na alkoholu není ve většině případů těžké poznat. Jiné je to však u lidí, kteří propadnou závislosti na lécích. Terapeutka Adéla Paulík Lichková připomněla, jak taková závislost může zcela nenápadně vzniknout, co může být jejím spouštěčem, v jakém případě by tito lidé měli vyhledat pomoc odborníka, i jak se léčí.
Podle terapeutky Adély Paulík Lichkové z poradny Advaita čím dál více českých seniorů užívá pravidelně léky na uklidnění a nespavost. Výjimkou nejsou ani léky na bolest. Bohužel často dochází ke špatné kombinaci a k navyšování dávek bez konzultace s lékařem. A to jsou první kroky, které směřují k závislosti na lécích, které propadají i mladí lidé.
Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Jak se zbavit závislosti, radí v České Lípě lidem poradna pro...
V České Lípě funguje už několik týdnů poradna pro hazardní hráče. Získala první klienty a neslouží jen závislým lidem. Pomáhá i těm, které závislost blízké osoby za...
-
S lékařkou: Je lepší přestat s kouřením hned, nebo postupně?
MUDr. Milada Šípková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku prozradí, jaké jsou první kroky k úspěšnému odvykání, a nakolik při něm pomáhají elektronické cigarety.
-
Nejčastěji popsané výhody „Suchého února“? Lepší spánek, úbytek váhy i hrdost. A ušetřené peníze
O „Suchém únoru" je známo, že lidé na celém světě každoročně na jeden měsíc omezují spotřebu alkoholu. Jaké může mít taková abstinence přínosy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.