Mistrovství škol: pIšQworky jsou soutěží pro každého, stačí umět nakreslit křížek a kolečko
Kolečka a křížky, kdo by to neznal? Piškvorky se nejen ve školách hrají dodnes. A to dokonce i klasicky na čtverečkovaném papíře. Na krajském kole největší piškvorkové soutěže na světě v Liberci se byl podívat redaktor Jaroslav Hoření.
Snad každý se nejen ve škole někdy zabýval křížky a kolečky na čtverečkovaném papíře, tedy piškvorkami. Při vyučovacích hodinách jsme se za to pochvaly nedočkali, ale to dnes už úplně neplatí.
Tři školy v kraji byly od začátku listopadu 2024 dějišti oblastních kol, a v Střední a mateřské škole v Liberci Na Bojišti se 26. listopadu 2024 odehrálo krajské kolo největší piškvorkové soutěže na světě.
Byl to jeden z téměř 200 turnajů mistrovství Česka a Slovenska středních a základních škol ve hře piškvorky, kterého se celkem účastní na 6 500 žáků a studentů.
V Libereckém kraji mají za sebou už čtyři oblastní kola, ze kterých do krajského kola poustoupilo 8 týmů; například Doctrina – Podještědské gymnázium Liberec, Gymnázium, Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola Jilemnice, Základní škola Lidická Hrádek nad Nisou, Základní škola a Mateřská škola Mníšek, 2 týmy z Gymnázia Ivana Olbrachta Semily, Základní škola Jenišovice a Základní škola Jilemnice.
Nejlepší z krajských kol postupují do finále soutěže, které bude 5. a 6. prosince 2024 v Brně. Po uzávěrce článku jsme dostali informaci, že postupujícími jsou za základní školy tým Frozen Sandwiches z Gymnázia Ivana Olbrachta ze Semil, za střední školy tým Křížová výprava z Gymnázia a SOŠ pedagogické v Liberci.
Piškvorky se na soutěži stále hrají klasicky, na papíře, kdy hráči sázejí kolečka a křížky na čtverečkovaný papír a snaží se dosáhnout ucelené pětice. Existuje i online verze, kterou používají třeba k tréninku, ale týmové turnaje mají papírovou podobu.
Týmy základních škol jsou tříčlenné, středoškolské pětičlenné a jejich složení je po celou soutěže neměnné, ale mohou mít přihlášené náhradníky. Týmy se rozlosují do skupin, kde se utkají vzájemně a nejlepší postupují dál turnajovým pavoukem. V oblastních turnajích je časový limit na jeden duel 15 minut, v krajském kole to je 20 minut.
Co děti na piškvorkách v dnešní době baví a je takové soutěž pro ně něčím přínosná?
pIšQworky jsou soutěží úplně pro každého. V zásadě stačí umět nakreslit křížek a kolečko. Na turnajích se střetávají žáci ze základek, ale také studenti gymnázií, průmyslovek, obchodních škol, nebo učilišť. To se na žádné jiné soutěži neděje. Hra rozvíjí logické a prostorové myšlení a pro úspěch v turnaji je důležitá týmová spolupráce.
Související
-
Pétanque: Hra francouzských seniorů, kterou může hrát každý. Třeba v Líšném
Redaktor Jaroslav Hoření se vydal na Železnobrodsko, do Líšného, kde připravují už 20. ročník turnaje v pétanque trojic.
-
Matyáš Veselý nechtěl být „cvičenou opicí v korporátu“, tak začal vyrábět vlastní deskové hry
Hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl výrobce originálních deskových her Matyáš Veselý.
-
Tatrovky z Liberce: Hračka z potravinářského plastu s nosností 100 kilo slaví 10 let obnovení výroby
Tatra 148 je nejen legendou pro řidiče nákladních automobilů, ale v plastové podobě také pro mnohé vzpomínkou na dětství. Proto možná překvapí, že slaví teprve 10. výročí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.