Práce plavčíka: Pohoda, slunce a „zevling“? Realita je jiná!

26. červenec 2017
Koktejl

Opalovačka, zevlování a trhání vstupenek. Tak na první pohled vypadá práce plavčíka na koupališti. Realita je ale jiná. Obnáší téměř neustálý úklid, starost o čistotu a kvalitu vody, usměrňování chování návštěvníků, zdravotnický dozor a nekonečný koloběh dalších starostí.

Každodenní koloběh starostí začíná ve strojovně – úpravně vody přesným dávkováním chemikálií. Následuje mechanické čištění bazénu, tedy luxování dna a síťkování hladiny. Taky kontrola a potřebná úprava čistoty areálu. To už přicházejí na plovárnu první zájemci o slunění a koupání. „A pak si tu už jen sedneme a hlídáme,“ říká s úsměvem Libor Kochánek, hlavní plavčík, či přesněji dle titulu funkce vodní dozor senior.

„Návštěvníci víceméně poslouchají, ale samozřejmě se najdou nenapravitelné elementy, kterým nic nevysvětlíte. Takže to je také trošku o rozčilování,“ podotýká Kochánek.

Plavčík jako „uklízečka u bazénu“?!

Tahle práce ale není jen o hlídání, ale i o údržbě čistoty, především na sociálních zařízeních a odstraňování jakýchkoliv závad. A také o ošetřování drobných úrazů. Čím víc lidí, tím víc problémů.

Po zavírací době následuje kompletní úklid areálu, což obnáší hlavně sběr odpadků. „I když tu máme spoustu popelnic, tak to návštěvníci stejně cpou především pod lehátka. Uklidíme převlékárny a záchodky a já zas letím do strojovny,“ říká plavčík.

V sezoně to vypadá na rozvod, říká plavčík

Je to takřka stejný scénář plný starostí a povinností – od rána do večera, takže na rodinu nezbývá moc času. „No, v sezoně to vypadá na rozvod. Ono, i když je ošklivo, tak sem stejně musím minimálně na dvě hodiny. Prostě sem musím každý den,“ dodává Libor Kochánek, který se o železnobrodské koupaliště stará už třináctou sezonu.

Osvěžení v horkém letním dni přijde vhod
Spustit audio