Pokud člověk střídá nohy, tak se nikdy neunaví, říká mílař Jan Slanec, který na koloběžce ujel 1000 mil
Nestává se často, aby k nám, do liberecké Modré ulice, hosté jezdili na koloběžce. Výjimkou byl Jan Slanec z Liberce, který na ní ujel 1000 mil slovenskou a českou přírodou. Může si proto oficiálně říkat mílař. O své zážitky z extrémního závodu se s námi podělil v Dopoledni pod Ještědem.
O 1000mílovém závodu
Závod 1000 Miles Adventure poprvé odstartoval 3. července roku 2011 a zúčastnilo se ho 89 závodníků ze tří států. Od té doby se na začátku léta střídavě vyráží z východu Slovenska na západ Čech a naopak. Zakladatelem závodu je jablonecký extrémní biker a dobrodruh Jan Kopka.
Vlčí pohledy mílařů
„Na koloběžce už jezdím 10 let a uchvátila mě myšlenka přejet republiku na koloběžce. Tak se mi to zalíbilo, že jsem tradičně o prázdninách tu republiku přejel. Ale 1000 mil, to je ještě něco víc, protože se to odehrává v přírodě, mimo civilizaci, po cestách necestách. A na to jsem si úplně netroufal. Ale souhrou náhod jsem se ocitl na after party závodu 1000 mil, a když jsem viděl tam ty chlapy, kteří to všichni už nějak absolvovali, ty jejich vlčí pohledy, tak jsem si říkal, to bych taky chtěl být,“ přiblížil Jan Slanec, jak se k extrémnímu závodu dostal.
Odkud a kam
„Začali jsme v nejvýchodnějším bodě Slovenska, obec Nová Sedlica, je to na rozhraní tří států. Náš cíl byl zase v nejzápadnějším bodě České republiky. Nevyšlo nám to úplně do Aše, ale tam někde blízko… Třebeň,“ popsal základní trasu Jan Slanec.
„Netušil jsem, jestli to dokážu vydržet, takže jsem si nedokázal ani naplánovat denní dávku a možnosti, kde hlavu složím, kde si dokoupím třeba potraviny a podobně. Ale šel jsem do toho s tím, že to musí být krásné. A musím říct, že ano, ta krása, ta mě přemáhala celou dobu. A pro tu krásu se člověk někdy musí prostě trochu zapotit. Stojí to za to,“ doplnil Jan Slanec.
Technika na dlouhé trasy
„Jeden můj kamarád říkal: my v lichý rok jezdíme levou nohu a v sudý rok jezdíme pravou nohu. Tak to není. Naopak, já jsem u mistrů vypozoroval, že je dobré se odrazit jednou nohou dvakrát, maximálně třikrát, a pak prostřídat nohy. A pokud člověk takto střídá, tak se nikdy neunaví,“ poradil případným koloběžkářům zkušený mílař.
Co ještě uslyšíte
Jaké měl na dlouhé trase vybavení, jak dlouho mu cesta trvala a kolikátý dojel, potkal se v Tatrách s medvědem, jaký je jeho nejhezčí zážitek z cesty a měl někdy krizi? Poslechněte si celý rozhovor Ivety Kalátové s mílařem Janem Slancem.
Související
-
Na paddleboardu plula po kanadských řekách i po Baltu. Monika Klemšová si plní cestovatelské sny
V práci dala výpověď, aby mohla cestovat. A to dost neobvykle. Monika Klemšová z Mníšku u Liberce se na paddleboardu plavila na řekách ve Skandinávii a v Kanadě.
-
Ušel 4 384 909 kroků z Prahy do Santiaga. Cestu s poutnickou mušlí popsal Pavol Kubas
Šel pěšky z Prahy do Santiaga de Compostela, procestoval i jižní Evropu a nejdál byl na Filipínách. Hostem v pořadu Setkání u mikrofonu byl cestovatel Pavol Kubas.
-
Občas vyrazit za hranice, srovnat si to v hlavě a vážit si toho, kde žijeme, říká cestovatel Holub
Píše knihy pro děti i dospělé, cestuje po Africe a Latinské Americe a pak se rád vrací na Hrubý Rohozec. Na tamním zámku je totiž kastelánem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.