Paní Vladimíra Jakouběová, bývalá ředitelka turnovského muzea a naše kolegyně, má Cenu Jože Plečnika

23. srpen 2021 14:14

Turnovská etnografka Vladimíra Jakouběová převzala významné ocenění na Pražském hradě. Nominovalo ji liberecké hejtmanství.

Cena Jože Plečnika - rubová strana

Paní Vladimíra Jakouběová obdržela cenu v podobě medaile za celoživotní přínos v ochraně a rozvíjení kulturního dědictví a lidových tradic. Díky ní se mimo jiné turnovské muzeum, v jehož čele stála víc než třicet let, stalo odborným garantem péče o tradiční lidovou kulturu v celém kraji.

Vladimíra Jakouběová

Vladimíra Jakouběová

Znamení:
Býk

Životní motto:
Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu, co chceš víc.

Co dělám v rozhlase:
V rozhlase pracuji jako externista. Snažím se posluchačům přiblížit něco málo z pokladů tradiční lidové kuchyně v Pojizeří a Podještědí, takové návody a recepty na kulinářské skvosty, které uměly naše babičky a prabáby vykouzlit z velmi jednoduchých surovin, dochucených kořením a bylinkami ze zahrádky.

Současně a před rozhlasem:
S libereckou redakcí Českého rozhlasu spolupracuji od roku 2016. Mým hlavním povoláním byla práce v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde jsem pracovala jako ředitelka a etnolog. (Pozn. red.: do roku 2020, poté zůstala paní Jakouběová v muzeu jako zástupce ředitele a vedoucí oddělení, kurátorka sbírkových fondů etnologie a uměleckého řemesla.)

Vystudovala jsem dějiny umění a etnologii na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuji se problematice lidové kultury Pojizeří, zejména studiu lidové architektury, obřadů a obyčejů. S touto tematikou připravuji scénáře pro výstavy a expozice, občas se mi podaří napsat a vydat knihu.

Co mě baví:
Volný čas, kterého mám čím dál méně, trávím se svou rodinou, zahradničením a putováním po zajímavých místech.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související