Kolovrátek, stav i jehla. Vše o šití se dozvědí návštěvníci Dlaskova statku

3. květen 2020

Na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova finišují přípravy na otevření nové expozice.

Bude věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Od pěstování lnu přes výrobu plátna až po šití, jak vyplývá už z názvu expozice Kolovrátek, stav i jehla.

„V létě tato expozice ožije workshopy a ukázkami tkaní na stavu, paličkování, spřádání lnu a podobně,“ říká Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově, pod které Dlaskův statek spadá.

Dlaskův statek, stejně jako další budovy turnovského muzea, nejspíš přivítá návštěvníky v úterý 12. května. Podle vládou aktualizovaného harmonogramu postupného rozvolňování můžou totiž od pondělí 11. května otevřít muzea, galerie, kina, divadla, cirkusy a podobné provozy. Bude pro ně platit omezení počtu zúčastněných osob na sto ve stejný čas.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.