Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy

Osobnosti Libereckého kraje: Epidemiolog Vladimír Zikmund

Někdejší ředitel liberecké hygienické stanice, epidemiolog Vladimír Zikmund se jako expert Světové zdravotnické organizace spolupodílel na celosvětovém vyhlazení prudce nakažlivých pravých neštovic.

Epidemiolog Vladimír Zikmund pomáhal se zaváděním jednoho z největších objevů medicíny - očkování. Jak připomíná redaktorka Ivana Bernáthová, současný ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta navrhl Vladimíra Zikmunda na Poctu hejtmana před třemi lety.

Vladimír Zikmund - maturant v roce 1944

Tak, jak byl pro Vladimíra Valentu, který byl čtyři roky hlavním hygienikem České republiky, vzorem Vladimír Zikmund, byl pro Vladimíra Zikmunda vzorem věhlasný československý epidemiolog Karel Raška. Díky Karlovi Raškovi mohl Vladimír Zikmund pracovat skoro čtvrt století jako expert Světové zdravotnické organizace v řadě zemí Afriky, Asie a na Arabském poloostrově. V Demokratické republice Kongo zformoval během čtyř let mobilní lékařské týmy, které očkovali veškeré obyvatelstvo proti černým neštovicím. Střetl se tam i s autoritářským konžským prezidentem Josephem-Désiré Mobutem. Ten ho donutil odjet ze severu země, kde pravé neštovice doslova řádily, do metropole Kinshasy kvůli pouhým čtyřem případům této nemoci, které se tam objevily před významnými oslavami.

Vladimír Zikmund (vlevo) s konžským ministrem zdravotnictví v roce 1965

V Indii vymyslel Vladimír Zikmund účinnou metodu vyhledávání nemocných černými neštovicemi. Za ohlášení případů dostávali Indové peníze, aby nemocné z náboženských důvodů nemoc neutajovali. Věřili totiž své bohyni. V zemi se v roce 1975 podařilo pravé neštovice díky očkování a takovým lidem jako byl Vladimír Zikmund úplně vymýtit. O pět let později zmizela tato nemoc, které ve 20. století podlehlo na pět set miliónů lidí, z povrchu zemského úplně.

Vladimír Zikmund získal Poctu hejtmana za svou celoživotní práci v roce 2017.

Spustit audio

Související