O dědečkovi Karlovi, autorovi nesmrtelné stavby na Ještědu, s architektovým vnukem Petrem Hubáčkem
Od úmrtí architekta Karla Hubáčka uplynulo 23. listopadu 2023 12 let. O tom jakým byl dědečkem, jak viděl architekturu a jaká vlastnost určovala jeho dílo, si s jeho vnukem Petrem povídala redaktorka Jana Švecová.
„Vždycky, když se podívám na Ještěd, na tu dotvořenou horu, na špičku, která rozráží oblaka usazená nad Libercem, mám pocit domova,“ říká Petr Hubáček na otázku, co pro něj nejslavnější stavba jeho dědečka, ověnčená Perretovou cenou, znamená.
Jak Karel Hubáček, jehož 100. výročí narození si připomeneme začátkem roku 2024, učil svého vnuka vnímat architekturu, a čím ho nejvíc ovlivnil do života? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
50 let na očích a v srdcích Liberečanů aneb Půlstoletí Stavby století
Už 50 let přitahuje pohledy obyvatel Liberce a širokého okolí horský hotel s vysílačem na Ještědu. Autorem návrhu stavby je architekt Karel Hubáček z ateliéru SIAL.
-
Schůzka u Sirek, kakao v mlíčňáku nebo pivo v Kotelně. Už nejdu do Ještědu
O tom, jak vznikala kniha fotografií dnes už neexistujícího fenoménu krajského města, přišel vyprávět její autor, fotograf Jiří Jiroutek.
-
Půlstoletí Ještědu. Severočeské muzeum vystavuje neúspěšné návrhy hotelu, původní nábytek i nádobí
Ikonická stavba hotelu a vysílače na Ještědu patří k dominantám Liberce. Nová výstava Severočeského muzea představuje architektonickou soutěž z roku 1963.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.