Nový podnik na Frýdlantsku by mohl dát práci až padesáti hendikepovaným

17. březen 2025 11:07

Pracovní příležitosti pro zdravotně postižené plánuje na Frýdlantsku zřídit společnost Filipa. Ta se dlouhodobě zaměřuje na zapojení hendikepovaných do pracovního procesu. V nové pobočce by jich mohla zaměstnat až padesát.

Firma Filipa má po Česku 23 podniků, ve kterých zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Dvě pobočky má i v Libereckém kraji, konkrétně v Jablonci nad Nisou a v Liberci, a teď se chce dál rozšířit do Frýdlantského výběžku.

Kde by mohla místa vzniknout

Zázemí pro novou pobočku by chtěla mít buď ve Frýdlantu, nebo v Novém Městě pod Smrkem. Zástupci firmy teď ve spolupráci s tamními radnicemi hledají vhodné prostory. Pokud by získala dost zakázek, tak je možné otevřít provozovnu v obou městech. 

„Lidi v evidenci Úřadu práce tady jsou, zájem pracovat by měli. Úřad práce nám určitě pomůže, i obě radnice co budou moct. Takže jde o to, abychom oslovili hlavně místní klienty, kteří by nám zajistili tu zakázkovou náplň, pokud možno stabilní, nebáli se jít do té spolupráce. A tím pádem by to pak mohlo fungovat, celé to ekonomické kolečko,“ vysvětlil své plány majitel společnosti Leoš Vrbata.

Firma Filipa má v plánu zajistit pracovní místa až pro 50 zdravotně postižených. Převážně by šlo o dělnická místa, kompletaci různých dílů, jejich balení, expedici, výstupní kontrolu nebo zajišťování e-shopů a další administrativní úkony.

Zakázky chce získat hlavně od podniků z Frýdlantska. Ze zákona totiž musí firmy nad 25 zaměstnanců vytvořit pracovní místa pro postižené. Pokud tak neučiní, musí odebírat nějaké produkty z chráněných dílen, a pokud ani to ne, musí do státního rozpočtu odvádět příslušnou částku. Spoluprací s Filipou by tak podniky tuto povinnost splnily, a i proto by mohl mít projekt šanci na úspěch, myslí si ředitelka krajského Úřadu práce Kateřina Sadílková.

„Já v to pevně věřím, protože tady nejde o četnost, ale o kvalitu toho volného místa. Dnešní trh práce je skutečně jiný, než býval kdysi. Tou podporou IT dovedností, průmyslem 4.0 a podobně se i lidé se zdravotním postižením stanou zajímavými pro trh práce.“

Hendikepovaní na Frýdlantsku v evidenci ÚP

Úřad práce aktuálně eviduje 158 hendikepovaných převážně s prvním či druhým stupněm invalidity nebo jiným zdravotním znevýhodněním. Podle Kateřiny Sadílkové mají tito lidé obrovskou motivaci a chuť pracovat, ale problém je v tom, že pro ně pracovní místa moc nejsou. Pokud se firmě Filipa podaří dohodnout s podniky na Frýdlantsku a také tam najít vhodné prostory, tak by nové pobočka mohla fungovat ještě letos.

Spustit audio

Související