Novému Boru končí smlouva se svozovou firmou, do spolku likvidujícího odpad ho nechce mělnické Mšeno
Město Nový Bor zatím neví, kdo u nich bude od roku 2025 svážet odpad. Nový Bor chtěl vstoupit do svazku obcí EKOD, který provozuje vlastní svozovou firmu. Jeho vstup ale blokuje město Mšeno z Mělnicka.
Čtěte také
Radnice v Novém Boru chtěla od roku 2025 využívat služby regionální odpadářské firmy EKOD. Tu společně vlastní členové stejnojmenného svazku obcí. Město Mšeno na Mělnicku, které je také členem svazku, s přijetím nových členů nesouhlasí.
Podle nezávislého starosty Mšena Jiřího Guttenberga mu svazek nedodal dostatek informací o možném přínosu pro město Mšeno. Nelíbí se mu ani, že jedenáctitisícový Nový Bor by byl zdaleka největším klientem svozové firmy, což by neslo nutné náklady na pořízení třeba nových svozových aut.
V neposlední řadě starosta Guttenberg zmínil, že jedním z jednatelů svozové firmy EKOD servis je bývalý dlouholetý starosta Mšena Martin Mach ze Zelených. Podle současného starosty měl pan Mach přenechat své místo jemu, podobně, jako to udělala bývalá starostka Doks Eva Burešová ze Starostů pro Liberecký kraj vůči současnému nezávislému starostovi Romanu Fajbíkovi.
Novoborský starosta Jaromír Dvořák ze Starostů pro Liberecký kraj Českému rozhlasu řekl, že paralelně s přípravou na vstup do svazku EKOD město připravovalo pro jistotu také klasické výběrové řízení. K tomu nakonec zřejmě dojde.
Podle starosty Dvořáka už na vstup do svazku nezbývá mnoho času; domnívá se, že už vyčerpal všechny možnosti, jak vedení Mšena přesvědčit. Úplně to ale nevzdává, a je tak pravděpodobné, že budoucí smlouva s běžnou komerční svozovou firmou bude na kratší dobu, nebo bude obsahovat kratší výpovědní lhůtu v řádu měsíců
Svazek EKOD vznikl v roce 2017. Zakládajícími členy jsou kromě zmiňovaných Doks a Mšena také Zákupy, Dubá a Jestřebí na Českolipsku a Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku.
Hlavním důvodem založení svazku byla snaha o lepší kontrolu nad hospodařením a snad i nižší cena za odpadové služby, byť ty jsou například u skládkování z velké části dané legislativou.
Ke svazku se následně připojily města a obce Bakov nad Jizerou, Blatce, Chorušice, Velenice a Ždírec. Někde už odpady sváží EKOD, jinde dobíhají smlouvy s původními firmami. Například město Dubá, zakládající člen svazku, začalo služby firmy naplno využívat až v roce 2024.
Související
-
Kolik za vodu, svoz odpadu a energie v roce 2024 v okresech Libereckého kraje
Redaktoři zpravodajství Českého rozhlasu Liberec zmapovali, za co si v roce 2024 v jednotlivých okresech Libereckého kraje lidé připlatí.
-
Zbavovat se odpadu je pro města v Libereckém kraji nákladnější. Některá zvažují zvýšení poplatku
Svozové firmy si za likvidaci odpadů účtují stále více peněz. Například společnosti v České Lípě by město mělo zaplatit o asi 4,5 milionu korun ročně víc.
-
Česká Lípa: Kdo nemusí platit nově zavedené poplatky za odpad a jak to doložit
Obyvatelům České Lípy začaly chodit dopisy, které je seznamují s obnovenou povinností platit ve městě za svoz odpadu. V určitých případech je ale možné sjednat výjimku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ČEZ přesune miliardovou divizi tradingu do dceřiné firmy. Musí oddělit obchodování od ostatní činnosti
-
Drahé máslo není naše chyba, brání se svaz mlékáren. Dle nich za to může nedostatek tuku
-
‚Žádný rozhovor nebyl.‘ Mluvčí Kremlu popřel, že by Trump telefonoval s Putinem. ‚Je to čistý výmysl,‘ řekl
-
‚Putinova vězeňkyně‘: Jsem zpátky doma v Praze, ale z té noční můry se pořád vzpamatovávám