Zašlá sláva LVT: Nedostupné zboží, estrády a hořký konec

K létu v Liberci patřily v minulosti Liberecké výstavní trhy. Navázaly na předválečné Reichenberge Messe. Ohlédnutí za fenoménem města pod Ještědem přináší Seriál týdne.

Historie Libereckých výstavních trhů začala už v 19. století, kdy se v Liberci konaly první uměleckoprůmyslové výstavy. Z popudu továrníka Liebiega vznikla po první světové válce společnost Riechenberge Messe, která pořádala velkolepé výstavní trhy včetně kulturního a sportovního programu. Konaly se od roku 1920 až do obsazení Sudet.

Hned po válce na ně navázaly už první české trhy, které měly nejprve národnostní a později politický podtext. Ty trvaly do roku 1950. A skutečně první ročník LVT se datuje rokem 1956.

Podoba areálu LVT v roce 2023

Jaká byla historie Libereckých výstavních trhů, jak se do ní zapsali slavní architekti, které estrády jsou s trhy spojené a kdo je moderoval, tedy uváděl?
Dozvíte se v Seriálu týdne, který s historikem Zdeňkem Hrabákem, zpěvačkou Orchestru Ladislava Bareše Květou Barešovou Kunze a šéfredaktorem Českého rozhlasu Liberec Pavlem Kudrnou natočila redaktorka Jana Švecová.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.