Není škola jako škola

Jak se učí děti podle metody Montessori, najdeme v rozvrhu křesťanské školy výuku náboženství, a kolik hodin tělocviku mají na sportovní škole? Nahlédneme i do školy logopedické a waldorfské.

Čtěte také

„Chyba je přítel, je to něco, co nám pomáhá růst,“ je jedním z mnoha principů výuky podle italské lékařky Marie Montessori, autorky tzv. Metody Montessori, podle které se učí děti v montessori třídách na Základní škole v Liberci. Na začátku školního roku do jedné z nich nahlédla redaktorka Iveta Kalátová v prvním díle Seriálu týdne. Doprovázela ji ředitelka Marie Holá.

Málokterá škola se může pochlubit dvěma tělocvičnami, sportovní halou, venkovním areálem s polytanovou dráhou a hřištěm pro tenis, fotbal a další míčové hry, a také bazénem, vířivkou a saunou v rehabilitačním centru. To vše najdeme v ZŠ Dobiášova v Liberci, která je sportovními třídami zaměřená na lehkou atletiku. Nakolik jsou zdejší žáci sportovně zdatní, a jak jde zvýšený počet hodin tělocviku dohromady s učením, prozradila tamní učitelka tělocviku Zorka Honzlová.

Na vzdělávání sluchově postižených žáků se Základní škola logopedická v Liberci specializuje už 65 let. Jak připomněl ředitel školy Jakub Karásek, do lavic usedají i žáci s logopedickým postižením a český znakový jazyk se tam učí i ukrajinské děti.

Křesťanskou základní školu J. A. Komenského v Liberci navštěvují jak děti křesťanů, tak děti z rodin, které se nehlásí k žádné církvi. Jak Ivetě Kalátové popsal ředitel školy Jakub Pabián, děti mají klasickou výuku, která se příliš neliší od rozvrhu ostatních veřejných škol. Výjimku tvoří křesťanská výchova a etika.

„Rodič a učitel je můj nejdůležitější partner - chci zažít, že i dospělí se ještě dokážou učit a vyvíjet.“ To je jeden z principů waldorfské pedagogiky, podle které se učí i děti ve waldorfských třídách při Základní škole Kaplického v Liberci. Do tříd jsme nahlédli v doprovodu učitelek Daniely Fialové a Terezy Hrůzové, jak vypadá samotné vyučování, vysvětlila zástupkyně ředitele Šárka Langová.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...