Není škola jako škola

Jak se učí děti podle metody Montessori, najdeme v rozvrhu křesťanské školy výuku náboženství, a kolik hodin tělocviku mají na sportovní škole? Nahlédneme i do školy logopedické a waldorfské.

Čtěte také

„Chyba je přítel, je to něco, co nám pomáhá růst,“ je jedním z mnoha principů výuky podle italské lékařky Marie Montessori, autorky tzv. Metody Montessori, podle které se učí děti v montessori třídách na Základní škole v Liberci. Na začátku školního roku do jedné z nich nahlédla redaktorka Iveta Kalátová v prvním díle Seriálu týdne. Doprovázela ji ředitelka Marie Holá.

Málokterá škola se může pochlubit dvěma tělocvičnami, sportovní halou, venkovním areálem s polytanovou dráhou a hřištěm pro tenis, fotbal a další míčové hry, a také bazénem, vířivkou a saunou v rehabilitačním centru. To vše najdeme v ZŠ Dobiášova v Liberci, která je sportovními třídami zaměřená na lehkou atletiku. Nakolik jsou zdejší žáci sportovně zdatní, a jak jde zvýšený počet hodin tělocviku dohromady s učením, prozradila tamní učitelka tělocviku Zorka Honzlová.

Na vzdělávání sluchově postižených žáků se Základní škola logopedická v Liberci specializuje už 65 let. Jak připomněl ředitel školy Jakub Karásek, do lavic usedají i žáci s logopedickým postižením a český znakový jazyk se tam učí i ukrajinské děti.

Křesťanskou základní školu J. A. Komenského v Liberci navštěvují jak děti křesťanů, tak děti z rodin, které se nehlásí k žádné církvi. Jak Ivetě Kalátové popsal ředitel školy Jakub Pabián, děti mají klasickou výuku, která se příliš neliší od rozvrhu ostatních veřejných škol. Výjimku tvoří křesťanská výchova a etika.

„Rodič a učitel je můj nejdůležitější partner - chci zažít, že i dospělí se ještě dokážou učit a vyvíjet.“ To je jeden z principů waldorfské pedagogiky, podle které se učí i děti ve waldorfských třídách při Základní škole Kaplického v Liberci. Do tříd jsme nahlédli v doprovodu učitelek Daniely Fialové a Terezy Hrůzové, jak vypadá samotné vyučování, vysvětlila zástupkyně ředitele Šárka Langová.

Spustit audio

Související