Nejnavštěvovanější část Českého ráje můžete projít obnovenou naučnou stezkou

9. listopad 2016
Koktejl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hruboskalskem vás provede obnovená naučná stezka

Úžasné scenérie největšího pískovcového města v Českém ráji nabízí obnovená naučná stezka Hruboskalsko. Měří 7,5 kilometru, začíná a končí v Lázních Sedmihorky a kromě vyhlídek zavede turisty i do hlubokých roklí. Šestnáct nových cedulí upozorňuje nejen na skály, ale i vzácné rostliny a živočichy jako kapradiny, netopýry i na skalních věžích sídlící sokoly.

Neutěšený stav informačních cedulí, které po 10 letech zčásti uhnily a zčásti ztratily čitelnost, byl hlavním důvodem, proč se nadšenci z Českého svazu ochránců přírody Bukovina pustili do obnovy stezky největším pískovcovým městem Českého ráje. „Doufám, že jsme se trošku poučili a udělali jsme ty panely trošku robustnější, použili jsme lepší materiály, tak by ta životnost mohla být třeba 15 let,“ říká za ČSOP Bukovina Vít Praisler.

Obnovená naučná stezka Hruboskalskem

Samotné panely zdobí ilustrace malířky a grafičky Vlasty Matoušové a nabízejí všechny důležité informace o tom, co návštěvníky stezky obklopuje. Jejich grafické zpracování má u turistů kladný ohlas. „Nové tabule jsou opravdu na úrovni a tím, že ty texty jsou rozdělené do bloků, tak je to přehledné. Moc se mi to líbí,“ uvedl jeden z návštěvníků stezky.

Stezka vede z Lázní Sedmihorky směrem k zámku Hrubá Skála do Hruboskalského skalního města a okruh se poté kolem lázeňských pramenů vrací zpátky. Na stezce je řada úchvatných vyhlídek, z nich nejznámější bude asi pohled na Kapelu.

Nově obnovená naučná stezka vás provede nejnavštěvovanějšími úseky Českého ráje

Turisté si skály prohlédnou nejen z vrchních pohledů, ale také z jejich úpatí. Stezka má proto řadu stoupání a klesání. „Musíme přiznat, že terén je náročnější. Stezka proto není vhodná pro rodiny s kočárkem, pro cyklisty nebo lidi s pohybovými vadami, protože je tam hodně schodišť,“ upozorňuje Praisler. Na naučnou stezku se můžete vydat i v zimě, ale v období náledí by to mohlo být dost nebezpečné.

Výhledy v Českém ráji
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová