Nečekaní sousedé. Sloni v liberecké zoo hostí jednu z největších kolonií vlaštovek v kraji

9. červen 2023

Návštěvníci Zoo Liberec mohou vidět nejen desítky exotických zvířat, ale také jednu z největších kolonií vlaštovek obecných. Ve sloninci mají několik set hnízd.

Čtěte také

Liberecká zoo není domovem jen dovezených exotických zvířat. V pavilonu slonů je už dlouhodobě kolonie vlaštovek, která čítá několik set hnízd. Podle ornitologů patří mezi největší ve městě a jednu z největších v kraji.

Vlaštovek všeobecně ubývá, a to proto, že hospodářská stavení mizí, nebo už nejsou pro tyto stěhovavé ptáky dostupná.

V obří kolonii vlaštovek obecných v zoologické zahradě v Liberci v pavilonu slonů je podle odhadu pracovníků zahrady kolem 400 hnízd, kam se ptáci na jaře pravidelně vracejí.

Podle ornitologa Severočeského muzea Martina Pudila je podobně velkých kolonií v regionu jen velmi málo: „To budou jednotky. Třeba v Liberci je jeden krásný kravín ve Vratislavicích, kde je plno vlaštovek. Menší kolonie vlaštovek je v Ostašově, to je pro Liberec všechno. Pak jsou na Českolipsku, na Frýdlantsku, na Turnovsku, bude jich málo. Spousta kravínů už je zabezpečeno tak, aby tam ti ptáci nemohli,“ vypočítal.

V liberecké zoo s vlaštovkami natáčel kolega Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.