Na znovuzprovoznění komína nestačí jen revize. Desetimetrový komín přijde až na 30 tisíc
Přibývá lidí, kteří se kvůli cenám energií rozhodli pořídit si kamna. Tomu ale musí předcházet revize komína, který už třeba roky nebyl využívaný. Jak je to aktuálně s termíny u kominíků, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.
Čtěte také
Se zdražením cen plynu a elektřiny se stále více lidí vrací ke kamnům na pevná paliva. Prodejci upozorňují, že nákupu by měla v prvé řadě předcházet revize komína. Jenže kominíků ubývá a termíny se prodlužují.
Podle kominictví, které Český rozhlas napříč krajem oslovil, zájem skutečně vzrůstá. Podle některých provozoven až o třetinu, nových zákazníků je i několik denně. Svou roli v tom nepochybně hraje nedávné zvýšení cen energií, víc zákazníků si totiž objednává i revize dříve nepoužívaných komínů.
„Je určitě velký, zvýšený zájem, o kontroly, o komíny, o kamna, více, než kdy jindy. Hraje asi roli ta krize, spousta zákazníků se snaží vytvořit si nezávislý zdroj tepla, aby byli nezávislí a začali víc šetřit, potvrdil například Jan Doležal z Centra kominictví a kamnářství v Jablonci nad Nisou.
V některá kominictví v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo Cvikově Českému rozhlasu řekli, že do konce roku už nemohou vůbec přijímat nové zakázky. V závěru roku je vždy zájem mnohem větší, lidé začínají víc topit a chtějí mít komíny v pořádku, kominíků je málo a stále jich odchodem do penze ubývá. Někteří potvrdili, že kvůli zájmu musejí pracovat i v důchodu.
Lidé musejí být trpěliví a zkoušet to. A nejde jen o termín. Lidé, kteří chtějí začít v komíně, který se třeba dlouhé roky nepoužíval, si musí připravit i dost peněz.
Nejde jen o revizi
Jak Českému rozhlasu upřesnil kominík David Kuchar, podle platných norem už není možné kamna pouze zapojit do komína. Bezpečnostní pravidla jsou přísná a lidé je musejí dodržovat kvůli vlastní bezpečnosti, ale i například kvůli pojišťovnám.
Vyfrézování, vyvložkování a oprava například desetimetrového komína přijde na zhruba 25 až 30 tisíc korun. Přibližně tolik podle obchodníků stojí nejprodávanější litinová kamna. To řadu lidí, zvláště těch starších, odradí. Do opravy komínů i nákupu kamen na dřevo investují podle kamnářství a kominictví spíše mladší lidé.
Související
-
Pozor na takzvané sypané metry, radí lesník, jak nenaletět při kupování palivového dřeva
Zdražování energií letos zvyšuje zájem o palivové dřevo. Prodejci ale upozorňují, aby byli lidé při nákupu opatrní.
-
Začala topná sezóna: Státní i vojenské lesy ceny dřeva zvýšily, zájem o něj je přesto velký
V době počínající energetické krize volí řada lidí nákup dřeva na topení v kamnech. Jaké jsou aktuální ceny, a je dřevo ještě k mání?
-
Situace po krachu dodavatelů energií. Nové smlouvy, fronty před pobočkami i praktiky podvodníků
U zákaznických center prodejců elektřiny a plynu se stále tvoří fronty zájemců o podpis dodavatelské smlouvy. Aktuální situaci v České Lípě sledoval redaktor Jiří Jelínek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Statisíce pro ředitelku či asistenta? ‚Jde o pět let starou lež,‘ říká Urban z Člověka v tísni
-
Firmy nově hlásí, jak řeší ekologické dopady své činnosti. Podnikatelé to berou jako zátěž
-
Poslat dopis bude od února o pár korun dražší. Jako důvod uvádí Česká pošta rostoucí náklady