Na zámku v Doksech otevřeli nový prohlídkový okruh

28. červen 2020

Nevyužívaný areál zámku město Doksy získalo před pěti lety od Libereckého kraje. Od té doby do něj přesunulo své infocentrum, knihovnu a také muzeum Čtyřlístku. Náš redaktor se byl podívat na poslední přípravy před otevřením.

V Doksech v neděli 28. června v 11 hodin pro návštěvníky otevřeli nový prohlídkový okruh na tamním zámku. Lidé si mohou poprvé projít trasu, která je věnovaná historii památky a jejích nejvýznamnějších majitelů - rodu Valdštejnů, kteří na zámku žili od roku 1680 do roku 1945. V expozici zatím chybí část obrazů nebo modelová železnice. Objednávky ze zahraniční se zpozdily kvůli koronaviru.

Oprava zámku v Doksech

Trocha historie

Zámek v Doksech založil zřejmě koncem 16. století Jan z Vartenberka. Po bitvě na Bílé hoře musel ale uprchnout ze země a jeho zkonfiskovaný majetek koupil Albrecht z Valdštejna. Zámek rodu patřil až do roku 1945. Po druhé světové válce ho využívala armáda a od roku 1963 zemědělské učiliště. Poslední studenti zámecké prostory opustili před osmi lety.

Sedmihektarový areál zámku v hodnotě 18 milionů korun získaly Doksy v roce 2015 od Libereckého kraje, který pro zchátralou památku neměl využití. Klasický zámecký okruh ale návštěvníci na zámku nenajdou. „My jsme na tom pak už nestavěli, protože původní historické prvky jsou vidět na každém zámku a rod Valdštejnů byl na řadě zámků, takže jsme se nakonec uchýlili k trochu jinému pojetí," řekla starostka Doks Eva Burešová ze Starostů pro Liberecký kraj.

Muzeum Čtyřlístku se stěhuje do zámku v Doksech

Velký prostor dostaly na dokském zámku i nové technologie a vznikl tak moderně-historický prohlídkový okruh. „Je to například i pomocí QR kódů, ale je tam i velké tříplátnové kino, velké dotykové obrazovky, bude možné malování na velké digitální plátno, a představujeme tam i historické vybavení Valdštejnů, čím se zabývali a čím byli pro naše město významní," dodala Burešová.

Komentované prohlídky

Jednou za dva týdny budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky. „Dovedete si představit prohlídku zámku absolvovat po boku původních majitelů? Navštívit je během jejich všedního života, vyposlechnou příběh zámku přímo z jejich úst? To budou dny s komentovanými prohlídkami a divadelními herci, kteří návštěvníky zatáhnou do historie zámku. Doplněno o vtip, dobové kostýmy a nevšední příhody," upřesnil Petr Hozák, ředitel KulturyDoksy.cz.

Komentované prohlídky zámku Doksy s divadelními herci:

» Čtvrtek 2. července – od 17:00, 19:00 a 21:00 hod.
» Čtvrtek 16. července – od 17:00, 19:00 a 21:00 hod.
» Čtvrtek 30. července – od 17:00, 19:00 a 21:00 hod.

Zdroj: KulturaDoksy.cz

autoři: jij , reČRoL | zdroje: ČTK , Kultura Doksy
Spustit audio

Související