Na větší auto pro těžce nemocnou Natálku z Liberce chtěli vybrat půl miliónu. Na kontě sbírky se už ale sešlo mnohem víc

28. leden 2023 10:32

Spontánnost a srdečnost dárců předčila všechna očekávání. Místo plánovaných 500 tisíc vybrali pořadatelé sbírky pro těžce nemocnou Natálku z Liberce už víc než 800 tisíc. Za peníze ze sbírky pořídí rodina Natálky ojetý minivan, který nutně potřebuje pro přepravu dítěte a všech zdravotních pomůcek.

„Je to vlastně úplně neuvěřitelné, celá rodina je z toho nadšená. Je to neskutečná pomoc. Vůbec jsme nepočítali s tím, že by ta sbírka dosáhla toho cíle, což je vlastně polovina ceny auta. Ale my jsme ji ještě přesáhli,“ komentovala úspěch sbírky Dominika Pánková, jejíž 2,5letá dcera Natálka trpí od narození kombinací závažných zdravotních problémů.

„Natálka tím, že je ležící, tak kamkoliv jedeme, tak potřebuje mít nějakou pomůcku s sebou. Máme 1,5 metru dlouhý kočárek, aby tam Natálka mohla ležet a bylo jí pohodlně. K tomu máme rehabilitační židličku, která je taky velká a těžká. A tu prostě do interiéru potřebuje, protože všude se nedá s kočárkem vjet,“ přiblížila Dominika Pánková. Natálka také potřebuje speciální rehabilitační autosedačku, protože neudrží hlavičku. A i to musela rodina zvážit při výběru nového auta.

Odkud peníze pocházejí

Na konto sbírky pro Natálku z Liberce šly i peníze z výtěžku prodeje darovaného oblečení, bot, kabelek i hraček v libereckém Šatníku

Sbírku podpořilo zatím více než 500 dárců. Hodně peněz vynesl také dobročinný Šatník, který je v libereckém Obchodním centru Forum. Provozují ho dobrovolnice, které v něm prodávají darované oblečení. Peníze vynesly také benefiční aukce.

„Jsou vydělané na darech, které dali výtvarníci, umělci, maséři, kosmetičky, kadeřníci, naši přátelé… Prostě nám dali krásné věci od šperků po umělecké předměty, které jsme prodali v aukci,“ shrnula jedna z organizátorek sbírky Lucie Fürstová.

Díky štědrosti dárců si rodina nemocné Natálky brzy auto převezme. Pořadatelé sbírky také chtějí na začátku února sezvat dárce i rodinu s Natálkou k Šatníku na společné posezení.

„Je z toho neuvěřitelná komunita, protože ti lidé ve svém volném čase pomáhají něčemu, co jde velmi těžko. Protože vybrat peníze na auto, co si budeme povídat, je v současnosti jedna z netěžších věcí,“ dodala Lucie Fürstová. Sbírka pro Natálku potrvá ještě do konce ledna.

Spustit audio

Související