Na návštěvě v diabetologickém centru Krajské nemocnice Liberec: Život s diabetem

Každoročně si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu. Důvodem je především nárůst tohoto onemocnění, a prevence diabetu, ve které hraje velkou roli zdravý životní styl.

Čtěte také

„Prevence diabetu, jako taková, je velmi jednoduchá a přitom vlastně složitá. Spočívá v tom, že se všichni nad sebou zamyslíme, a řekneme si, že ten takzvaný zdravý životní styl má něco do sebe,“ říká primářka Vejrychová.

„Začneme se zabývat tím, co jíme, jestli se hýbeme, jaké máme myšlenky, jestli se máme dost rádi… A tohle všechno, když se člověk zamyslí, a řekne si, že by s tím chtěl něco dělat, může být bráno jako prevence diabetu, tedy diabetu II. typu,“ dodává.

V čem se liší diabetes I. a II. typu, jak se projevuje, koho nejčastěji postihuje a jaké jsou nejmodernější formy léčby, nejenom to probrala s MUDr. Jindrou Vejrychovou, primářkou diabetologie, a vedoucí diabetologického centra KNL, moderátorka Iveta Kalátová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...