Seriál: Zásady první pomoci: hypoglykemický šok

30. říjen 2019

Český červený kříž letos slaví sto let. Proto jsme si pro vás připravili seriál, ve kterém si připomeneme zásady První pomoci. Našimi průvodci jsou Karel Studený, ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže v Liberci a Yvona Bejblová, instruktorka Českého červeného kříže.

Náš seriál, věnovaný První pomoci, pokračuje dílem, který se zabývá hypoglykemickým šokem. Tato příhoda potkává hlavně diabetiky. Jak říká instruktorka Českého červeného kříže Yvona Bejblová, příznakem může být bledý obličej; z toho však nepoznáme, zda se u postiženého jedná o nízkou nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi. Pokud je z úst je mu cítit aceton, jedná se o vysokou hladinu cukru. Při nízké hladině cukru trpí postižený žízní. Jak postupovat, abychom člověku s hyperglykemií nebo hypoglykemií co nejrychleji pomohli, si poslechněte v záznamu.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.