Moderní škola hrou: Maminky ze Smržovky vyrábějí zábavné výukové pomůcky

28. červen 2017
Koktejl

Pavoučí síť, dlouhé limuzíny či pádící hadi, to není výčet hraček v mateřské škole, ale pár nezvyklých názvů učebních pomůcek, které vymyslely dvě mladé maminky ze Smržovky. Na mateřské dovolené se jim zastesklo po škole, a tak si pořídily Aktivního žáka – takovou moderní školu hrou. Co je to zač? Čtěte.

Kamarádky Barbora Lankašová a Lucie Rakušanová svoji spolupráci začaly na Základní škole Smržovka, kde dva roky učily v jedné třídě a sbíraly zkušenosti. Na jejich základě pak vznikly a dále vznikají zábavné učební pomůcky.

„Aktivní žák vychází z našich zkušeností a také z tajných přání a vnitřních myšlenek a nápadů, které jsme chtěly uskutečnit a poslat je dál,“ vysvětluje nad hromadou různých kartiček Barbora Lankašová.

Matematický pavouk a háďata českého jazyka

To je pomůcka na pády podstatných jmen, kdy děti tvoří ze slov dlouhé hady podle toho, jak ta slova na sebe podle pádů navazují.

Podívejme se nejprve na matematiku. K procvičování malé násobilky slouží v Aktivním žákovi pavoučí síť. „Na laminovanou kartu s barevnou pavučinou hodíte plastového pavouka a příklad tvoří třeba pravá přední a levá zadní noha. Vypočítáte, zapíšete mazacím fixem a zkontrolujete s tabulkou s výsledky,“ popisuje Lucie Rakušanová jeden z možných zábavných způsobů učení matematiky. Další matematické hry nesou například názvy Motýly, Mouchy či Stobotka.

Další sada pomůcek slouží pro procvičování českého jazyka. Náměstíčko, Pohádky, balónky a také Pádící hadi. „To je pomůcka na pády podstatných jmen, kdy děti tvoří ze slov dlouhé hady podle toho, jak ta slova na sebe podle pádů navazují,“ upřesňuje Lankašová. Učební pomůcky ze Smržovky se věnují také prvouce a nejsou určené jen pro školy ale také domů, do rodin. Učit se s nimi mohou jednotlivci i skupinky.

Žák (ilustrační foto)

Úspěch v podnikatelském start-upu

„Připravily jsme také pro děti, hlavně prvňáčky výzdobu třídy, kam si obrázky doplňují aktivity, které je čekají, kdy mají narozeniny a svátky. Mně jako výtvarně nenadané učitelce to chybělo, a tak to vytvořila Lucka,“ říká Barbora, která s Lucií tvoří opravdu sehraný tým. Potvrzuje to i úspěch v krajském kole T-Mobile Rozjezdy 2017, které maminky ze Smržovky vyhrály. „Aktivní žák určitě nezanikne a bude pokračovat dál i po mateřské. Těšíme se na to,“ dodává Lucie Rakušanová.

Spustit audio