Místnosti vytesané do skály i mohutná věž z pohádky. Vystoupejte na Frýdštejn
Vranovský nebo také Maloskalský hřeben najdete asi uprostřed Ještědsko-kozákovského hřbetu. Ve středověku se oba jeho konce kvůli strategickým polohám nad obchodními stezkami staly místy pro stavbu hradů. Zřícenina skalního gotického hradu Frýdštejn se na severozápadním okraji dochovala dodnes.
Jeho dominantou je velká kamenná věž, ze které je možné přehlédnout široké okolí. A kterou jistě znají milovníci pohádky o Princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Doba založení hradu není přesně známa, stejně tak utajený je i vznik frýdlantského panství. Známé je, že bylo majetkem Markvarticů. První písemná zmínka o Frýdštejně je z roku 1385. „Ale podle Dobromily Mensclové, která se zabývá touto tématikou, vznikl hrad v první polovině 14. století,“ podotýká kastelánka Dana Altová.
Na Frýdštejně se střídali různí pánové, roku 1432 byl obléhán husity. Bohuš z Kováně, tehdejší katolický majitel panství, podepsal s husity dohodu a později dokonce přestoupil ke kališníkům. Posledním majitelem Frýdštejna byl Jan z Oprštorfu, který panství postupně rozprodal, čímž zaniklo nejen panství, ale i funkce strážního hradu.
O Frýdštejně básnil i Karel Hynek Mácha
Hradu dodnes dominuje kamenná věž postavená na nejvyšší pískovcové skále. Patnáct metrů vysoká stavba s průměrem devět metrů a silou zdiva dva metry umožňovala dohled na obchodní stezku z Turnova do Hodkovic a dál do Německa.
Na Frýdštejně se nejen stavělo, ale také kutalo. Do měkkého pískovce byly vydlabány různě velké prostory. V nejspodnějším patře, dolním dvoře, kde byl zřejmě původní vstup do hradu, byla šatlava, konírna a pivovar. Na současném nádvoří byly sklepy a černá kuchyně nazývaná také kaple, kde se podle dochovaného letopočtu 1691 ukrývali pronásledovaní čeští bratři.
Do dnešních dnů se dochovaly ještě zbytky obvodových zdí a torzo studniční věže. Další prostory, takzvané paláce byly v dřevěných stavbách, ze kterých se nedochovalo nic než drážky a jamky. I tak je prohlídka hradu dost členitá.
Frýdštejn zaujal spisovatelku Karolínu Světlou a také Karla Hynka Máchu, který byl nejen básníkem, ale také vášnivým turistou. O Frýdštejně napsal:
Tichý hrade dávné minulosti
Jak jsi kdysi nádherou se skvěl
Jak jsi hrdě do výsosti
Do dalekých končin českých zřel.
Nyní hrdost tvoje odpočívá
V zříceninách hradu pohřbena
Oko pláče když se k tobě dívá
Duše truchlí bolem zemdlena.
Kde se na hradě natáčely jednotlivé scény z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, poznáte při prohlídce snadno podle umístěných fotografií. Hrad si zahrál také v pohádce pro dospělé – v Tajemství hradu v Karpatech. Sídlil tam baron Gorc v podání Miloše Kopeckého. Na Frýdštejn se můžete vydat po Zlaté stezce Českého ráje z Malé Skály kolem druhého skalního hradu na Vranovském hřebenu - Vranova. Pod hradem je malé parkoviště a v obci zastávka autobusu. Hrad Frýdštejn je otevřen od května do října denně kromě pondělí.
Související
-
Princeznu Jasněnku točil Zdeněk Troška i na Frýdštejnu. Poslechněte si historky z natáčení
Filmový režisér Zdeněk Troška se proslavil celou řadou pohádek a komedií. Nezapomenutelné zážitky má třeba z natáčení pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
-
Frýdštejnští budou od Nového roku vyřizovat úřední záležitosti na jabloneckém magistrátu
Od 1. ledna 2021 se mění vymezení území obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou. Nově k němu přibývá obec Frýdštejn, který dosud spadal pod Turnov.
-
Hrad na skále, zámek, kaple i roubený statek. To vše k vidění v Malé Skále v Českém ráji
Český ráj má řadu míst, která si vysloužila pojmenování Perla Českého ráje. Z obcí si ho zaslouží Malá Skála. Je tam hrad, zámek, kaple, roubený statek a nádherná příroda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.