Princeznu Jasněnku točil Zdeněk Troška i na Frýdštejnu. Poslechněte si historky z natáčení

18. květen 2018

Filmový režisér Zdeněk Troška se proslavil celou řadou pohádek a komedií. Do Libereckého kraje jezdí rád, nezapomenutelné zážitky má třeba z natáčení pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kterou filmoval i u nás v kraji – na zřícenině hradu Frýdštejn.

Pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci patří mezi oblíbené filmy Zdeňka Trošky, který mimochodem slaví v pátek 18. května 65. narozeniny. „Na Frýdštejnu jsme točili, když se tam objeví sluneční paní a zničí plameny doupě čarodějnic. Měli jsme tam připravený plastový pytle, kde byl benzín, který se na dálku elektrickou jiskrou zapálil,“ říká Troška.

Režisér má z natáčení nejednu veselou historku. „Dole ve vsi nějaká stařičká babička okopávala na zahrádce zeleninu a právě to bouchlo, viděla ten hrad v plamenech, tak zahodila motyku a letěla po vsi a křičela – lidičky válka, už to zase začalo. Tomu jsme se museli smát. Ona nevěděla, že tam jsou filmaři, proto z toho byla vyděšená,“ vzpomíná s úsměvem Zdeněk Troška.

Helena Růžičková v kostýmu čarodějnice vyděsila chlapečka

V pohádce hrála čarodějnici Helena Růžičková, se kterou měl režisér vždycky přátelský vztah. „Helenka Růžičková si dělala z lidí srandu. Seděla před hradem na kameni v tom kostýmu a čekali jsme, až vyleze slunce. Z lesa vyšla nějaká rodinka, tatínek, maminka a asi pětiletý chlapeček, ten se zarazil, protože tam seděla nějaká čarodějnice. A Helenka mu říkala, neboj se mě, já nejsem čarodějnice, já jsem Růžičková, my tady natáčíme pohádku. Chlapeček odcouval k rodičům. Helenka mu říkala, že ho tatínek vyfotí a bude mít památku, to už i rodiče ho začali přesvědčovat,“ vypráví Troška a pokračuje: „Tak chlapec po nějakém tom přemlouvání sebral veškerou svoji odvahu a šel. Přiblížil se k Heleně, a jak byl na dosah, tak ona po něm chňapla a řekla, tak a teď si tě sežeru. Říkám Heleno, ty jsi blbá, vždyť to ubohé dítě bude mít noční můry, noční pomočování, bude koktat a ona říká: ať si zvyká, život není peříčko, kdo ví, jakou si pak domů přivede čarodějnici, až bude dospělej.“

V Libereckém kraji jsou nádherná místa

Několik filmů Zdeňka Trošky je natočeno v Libereckém kraji, nejezdí sem ale jen kvůli natáčení. „Liberecký kraj je krásný, je tady spoustu nádherných míst a hlavně jsou tu bezvadný lidi. Mám tu spoustu skvělých přátel a známých. Opravdu sem jezdím strašně moc rád,“ říká s úsměvem.

Český rozhlas slaví 95. narozeniny, blahopřál mu i Zdeněk Troška. „Ke krásným 95. narozeninám Českého rozhlasu přeji hodně spokojených posluchačů, hodně radosti, aby šířil radost, optimismus, dobrou náladu, aby to bylo rádio všech lidí a znovu se vrátilo do domácností. Hodně zdravíčka všem, kteří vysílání Českého rozhlasu připravují, moderují a hlavně buďme hrdí na to, že jsme Češi. Nestyďme se za češtinu, která je opravdu nejkrásnější jazyk na světě.“

autoři: Tomáš Beneš , Tomáš Hanzl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.