Mapa očkovacích center v Libereckém kraji se změní. Některá se uzavřou, jiná přestěhují
Liberecký kraj plánuje změny v systému očkovacích center. Například očkovací středisko v kulturním domě Crystal v České Lípě bude v provozu už jen do konce května a nejde o jediné centrum, které se bude zavírat nebo měnit adresu. Situaci v regionu sleduje redaktorka Šárka Škapiková.
Očkovací centrum v České Lípě
V současné době je českolipské očkovací centrum v tamním kulturním domě Crystal v samotném centru města. Prostory Crystalu umožnily v době největšího zájmu o vakcinaci očkovat stovky zájemců denně. Středisko se uzavře k 31. květnu. O možnost nechat se očkovat ale lidé z České Lípy a celé spádové oblasti nepřijdou, očkovat se bude v tamní nemocnici.
Jilemnice
Stejný systém jako v České Lípě by měl přijít na řadu v krkonošské Jilemnici, ale to až ve chvíli, kdy to bude z hlediska kapacity potřeba. Centrum v tamní sportovní hale se uzavře a přesune se znovu do menších prostor v nemocnici. Podle vedení Libereckého kraje by k tomu v Jilemnici mělo dojít zřejmě v průběhu léta.
Postupné zavíraní dalších očko-center
Čtěte také
Podle předpokladu by menší očkovací centra v regionu, například ve Frýdlantu nebo v Turnově, měla zavírat mezi prvními, po nich by to měla být větší střediska a největší očkovací centrum v kraji v dolním centru Liberce hned vedle sídla krajského úřadu by se zavíralo poslední. Konkrétní termíny záleží podle hejtmanství na situaci, jaký bude o očkování zájem ze strany lidí, kolik bude očkovací látky, a, co je taky důležité, jestli se v Česku rozhodne o nutnosti přeočkování třetí dávkou vakcíny, to platí pro vakcíny, které jsou v tuto chvíli ve dvou dávkách. Pokud to tak bude, bude velmi dlouho v provozu konkrétně právě liberecké očkovací centrum, které by sloužilo pro v pořadí třetí vakcinaci, hlavně v době, kdy už by všichni lidé měli, alespoň ve většině případů, za sebou první a druhou dávku.
Aktuální dostupnost vakcín
V současné době je v našem kraji očkovací látky dostatek. Do regionu pravidelně chodí všechny typy vakcín; od společnosti Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnsson and Johnsson. Vakcína Pfizer putuje výhradně do očkovacích center, zbylé tři očkovací látky pak do ordinací praktických lékařů. Na konci května by se měl dokonce významně navýšit objem, který do kraje chodí; v současnosti je to týdně 16 tisíc dávek vakcíny Pfizer, od června to má být 24 tisíc vakcín týdně.
Od 17. května se k registraci na očkování proti nemoci covid-19 mohou hlásit všichni ve věku 40. Pozvánku na první dávku by měli dostat do týdne, maximálně do 14 dní od registrace. Na konci května se může ta čekací lhůta navýšit, protože přijde doba, kdy se budou v regionu přeočkovávat druhou dávkou vakcíny lidé, kteří byli na první dávce zhruba před 6 týdny.
Související
-
Alkohol a očkování: 3 otázky a odpovědi
Pokud čekáte na očkování proti koronaviru, nebo už ho máte za sebou a rádi byste to oslavili sklenkou alkoholu, mohlo by Vás zajímat, jaký vliv to má na účinnost vakcíny.
-
V kraji se otevřou nová očkovací centra, dál očkují i obvodní lékaři. Najdete je v „očkomapě“
Nová očkovací centra by měla fungovat od prvního dubnového týdne. Podrobnosti k tématu zjišťovala reportérka Šárka Škapiková.
-
Liberecký kraj spustil nový web k očkování proti onemocnění covid-19. Máme odkaz
Zájemci o očkování najdou na jednom místě informace o aktuální epidemické situaci, jak se zaregistrovat k očkování i nejčastější otázky a odpovědi.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vymáhání nájemného po Rusku je správné. Samotné vyjednávání ale není reálné, říká exministr Petříček
-
Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě
-
Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným odpadem. Obyvatelé okolních obcí by neměli větrat
-
Prokurátor Žilinka měl pomoci očistit Slovensko, ve funkci je ale spíš zárukou Ficovy beztrestnosti