Liebiegova vila v Liberci: Z „jedové chýše“ hospodou i sídlem úředníků II
Při pohledu z Jablonecké ulice vypadá jako drobná, je ve skutečnosti vila rozsáhlým komplexem. Jednou z mnoha jejích zajímavostí je, že v domě jsou prvky výrazně starší než celá stavba. Další je třeba malovaný strop, který je v domech tohoto typu velikou zvláštností.
Liberecká Liebiegova vila, kde v současnosti sídlí některé odbory města Liberce, stojí na velmi zvláštním místě. Dříve tam byla hospoda a ještě předtím místo, kde došlo k otrávení skoro celé rodiny. Domu pak nikdo tehdy neřekl jinak než „jedová chýše".
Redaktora Tomáše Mařase budovou i její historií provedl pan Jaroslav Čech.
Související
-
Z bývalého Liebiegova paláce v Liberci bude Centrum aktivního života. Jak přeměna pokračuje?
Z budovy, kde kdysi sídlila Oblastní galerie, se už zhruba půl roku ozývají zvuky vrtaček, pil i sbíječek. Naše redaktorka Jana Pšeničková se tam byla podívat.
-
Liebiegův palác: Atypická stavba s pohnutou historií
Stavba, která patří k Liberci stejně jako rodina, která stojí za její výstavbou. Liebiegův palác v centru města nyní prochází opravou, má se z něj stát komunitní centrum.
-
Liebiegovo město: Vzniklo jako „zaměstnanecká kolonie“
Jedna z nejkrásnějších libereckých čtvrtí si z velké části ponechala charakter zahradního města. Vyrůstala postupně dle návrhu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.