Liberecký kraj z výšky: Putování po rozhlednách

Rozhledny: Vzhůru dolů na Cimrmanovu rozhlednu na Nouzově

Už několikátou sezonu odolává nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově drsnému povětří. Snad ji brzy čeká oprava, na které se můžete podílet i vy. Stačí Járovi na rozhlednu přinést kámen.

Na Nouzově nad Semilami je Nejnižší rozhledna Járy Cimrmana. Turisté se sem chodí kochat výhledem třeba na krkonošský Kotel a Černou horu, jizerskohorskou Černou Studnici, na Ještěd, Kozákov, nebo horu Tábor. Přestože se na rozhlednu nestoupá, ale jde krůček pod úroveň terénu, obklopuje ji dřevěné zábradlí. To ale už značně nahlodal zub času, protože na Nouzově je hlavně v zimě dost drsné povětří.

Aby nové zábradlí či oplůtek, na kterém jsou vyobrazeny výhledy z rozhledny, déle vydrželo, bude kamenné. Z kamenů, které k místní lípě přinášejí turisté, rozhlednáři a milovníci recese. „Ještě tak půl tatrovky a bude to stačit,“ říká s úsměvem autor rozhledny Rudolf Farský. Proto se obrací na budoucí návštěvníky, aby z místa svého bydliště nebo třeba z dovolené do nouzovského krpálu vzali nějaký ten kámen s sebou. „Ne, že by to bylo povinné, ale když budou lidé tak dobří, tak budeme rádi,“ podotýká Farský. Kameny se zatím shromažďují kolem památné lípy a jsou tu už kousky i z ciziny, třeba Ameriky, a také kameny s věnováním.

Dřevěná rozhledna by se po rekonstrukci vlastně stala kamennou a tím se prý splnil sen Járy Cimrmana, který je známý jako „spoluautor“ Eiffelovy věže nebo Petřínské rozhledny. Už méně známé je to, že trpěl závratěmi a proto žádnou rozhlednu, na které se podílel, nenavštívil. Tedy až na tu na Nouzově, kde se jde na rozhlednu o 10 centimetrů dolů.

Spustit audio

Související