Liberecký kraj z výšky: Putování po rozhlednách

Rozhledny: Rašovka

11. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozhledna Rašovka je součástí restaurace
0:00
/
0:00

Výborné vyhlídkové pohledy nabízí i Ještědsko-kozákovský hřeben. Kromě Kopaniny na něm najdeme i rozhlednu Rašovka. Na nejnovější zděnou vyhlídkovou věž v novodobé historii České republiky se redaktor Jaroslav Hoření vydal s Janem Vrbou, provozovatelem Restaurace V Trnčí.

Rozhledna Rašovka ve stejnojmenné obci nedaleko Liberce nabízí výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj i Máchův kraj od roku 2006. Historie místa je ale mnohem starší, sahá až do roku 1850.

Tehdy na Rašovském hřebenu stával dřevěný dům, který sloužil k přepřahání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí i širokého okolí. Roku 1871 byl dům přestavěn na hospodářské stavení se školou a malým výčepem. Roku 1898 hospodářství zakoupili místní rodáci Hynek a Františka Lankovi a ještě téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Brzy získal velkou oblibu mezi turisty, kteří sem mířili z Ještědu či Javorníku. Před druhou světovou válkou se tehdejší majitelé rozhodli pro stavbu společenského sálu, který se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky i ochotnické divadlo.

Čtěte také

Po vzestupu ale přišel pád a černé období vyvrcholilo v roce 1962 požárem, kdy celý objekt do základů vyhořel. Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště, nyní již zesnulý liberecký podnikatel Josef Lank, který měl k místu osobní vazby, s myšlenkou obnovy původní restaurace. K restauraci ve výšce 610 metrů nad mořem přistavěl 22,5 metru vysokou vyhlídkovou věž. Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také 4 kmotři stavby – populární moderátorka Marcela Augustová, tehdejší šimonovický starosta Jan Čihák, tehdejší ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

Provoz restaurace i rozhledny se v běžném režimu mění podle ročního období. Podle provozovatele Jana Vrby jsou v zimě jistotou víkendy. Jak počasí dovolí, připraví otevření zahrádky a provoz se rozšíří minimálně na pět dnů v týdnu. V restauraci V Trnčí s rozhlednou Rašovka si můžete odpočinout a posilnit se třeba na další putování po Ještědsko-kozákovském hřebenu. Modrá Hřebenovka vás na jednu stranu zavede na Pláně pod Ještědem a na druhou stranu na Javorník.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser