Liberecké Šaldovo divadlo hostí filmaře. Natáčí tam snímek o slavném hudebním skladateli

10. únor 2024 14:26

Už několikátý den je okolí Šaldova divadla v Liberci zaplněno vozy s logem České televize, která tam natáčí nový film. Na místě se byla podívat redaktorka Jana Švecová.

O čem nový film bude?

Otázka by měla znít spíš o kom, protože jde o televizní film se zatím pracovním názvem Smetana. Věnován bude v rámci roku české hudby letošnímu jubilantovi – Bedřichu Smetanovi. Od jeho narození totiž letos uplynulo 200 let, od jeho úmrtí pak 140 let. Film bude o posledních šestnácti letech Smetanova života. V té době už ho dostihla hluchota, přesto ale právě tehdy vytvořil svá stěžejní díla.

Podle režiséra Marka Najbrta se tam odrazí i takový skrytý trojuhelník, mezi Smetanou, jeho druhou ženou Bety a Eliškou Krásnohorskou. Ta byla jeho spolupracovnicí, psala mu libreta pro opery, ale zároveň tam možná probíhalo i určité jiskření. Takže si myslím, že uvidíme Smetanu i trochu jinak, než jakou představu nám vytvořili obrozenci a posléze i školní osnovy.

Proč režisér obsadil do titulní role Václava Neužila?

Podle Najbrta se do role výborně hodil, a když jsem Václava Neužila viděla stát před dirigentským pultem, v paruce a s brýlemi, byl to naprosto věrný odraz podoby, jakou známe třeba ze školních učeben.

A tím dalším důvodem bylo, že spolu mimo jiné točili velmi úspěšný seriál Svět pod hlavou, takže to bylo i na základě spolupráce. A podle Najbrta to byla skvělá volba. Sám Václav Neužil je z role nadšený. Musel kvůli ní absolvovat odbornou dirigentskou přípravu a také si osvěžit hru na piano.

Proč si režisér vybral zrovna Šaldovo divadlo? Bude ve snímku hrát někdo z libereckého orchestru? A kdy bude mít film premiéru? To se dozvíte z záznamu rozhovoru redaktorky Jany Švecové a moderátora Jana Holuba.

Spustit audio

Související