Léky s prošlým datem spotřeby. Nepomohou a navíc můžou uškodit, upozorňuje odborník
Dělat si velké zásoby léků v domácí lékárničce se nevyplatí. I léčiva mají datum spotřeby. Na první pohled prošlým tabletkám nic není, přesto mohou být nebezpečné. Redaktorka Barbora Kvapilová se vydala do Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Čtěte také
Ředitel sekce registrací léčiv Tomáš Boráň vysvětlil, proč je dobré jednou za čas probrat lékárničku: „Zásadní rizika, pokud bychom použili prošlá léčiva, jsou dvě, buď se může stát, že přípravek už nemusí mít účinnost, protože může docházet k odbourávání léčivé látky, to znamená, že pokud bychom ho použili, tak už nás nemusí vyléčit.
Druhým aspektem je bezpečnost, protože tím, jak lék stárne, tak tam mohou narůstat nějaké nečistoty, které mohou být pro pacienta rizikovější, ve smyslu nějakého poškození jater, ledvin, nebo jiných orgánů,“ upozornil.
Jak poznat bezpečně, že jsou léky prošlé? Jak léky správně uchovávat a jak ty prošlé správně zlikvidovat? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
V Chorvatsku a Polsku je možné si v některých lékárnách vyzvednou léky s českým e-receptem
Jste na zahraniční dovolené a dojdou vám léky. I to se může stát. Pokud jste v Chorvatsku nebo Polsku, můžete si léky vyzvednout tam, a to díky českým e-receptům.
-
Co by nemělo chybět v cestovní lékárničce
Když vyjíždíme na dovolenou nebo na výlet, vždycky bychom s sebou měli mít své léky. Existuje ale nějaký univerzální lék, který nám dokáže pomoct snad od všeho?
-
S terapeutkou: Alkohol, léky a jiné závislosti (a jak je poznat)
Závislého na alkoholu není většinou těžké poznat. Jiné je to však u lidí, kteří propadnou závislosti na lécích. Terapeutka Adéla Paulík Lichková připomněla, jak vzniká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka