Kořenová čistička vod a nano-čistička. Zoo Liberec pracuje na snížení spotřeby vody, pomáhá jí Technická univerzita

Obrovská spotřeba vody i příprava na případné období sucha vede Zoologickou zahradu v Liberci k zajímavému projektu v podobě kořenové čistírny. Více o ní prozradila mluvčí liberecké Zoo Barbara Tesařová, která byla hostem v studiu Českého rozhlasu Liberec.

Čtěte také

„V rámci celého toho projektu chceme v areálu zoologické zahrady realizovat dva čistící projekty. Jeden z nich je přírodní kořenová čistička vod. Ta bude součástí nového výběhu pro levharty, který by měl vzniknout v místech současného pavilonu levhartů.

Druhým projektem je další přírodní čistička s pomocí nanovláken, jejichž vývojem a využitím se dlouhodobě zaobírá Technická univerzita v Liberci, je i hlavním koordinátorem projektu,“ přiblížila Barbara Tesařová.

„Díky jejich vynálezu se nám bude dařit využívat vodu opakovaně. Například voda z bazénu u slonů nebude muset končit bez dalšího užitku v kanalizaci, ale budeme ji schopní prohnat právě tímto přírodním kořenovým systémem a využívat v areálu opakovaně. Takže dojde jak ke snížení spotřeby pitné vody, tak i k menšímu nátlaku na labutí jezero a na Jizerský potok,“ vysvětlila mluvčí liberecké zahrady.

Kromě vytvoření kořenových čističek plánuje liberecká zoo i rekonstrukci labutího jezírka, které je ve špatném technickém stavu. Podle Barbary Tesařové dokončuje zahrada projektovou dokumentaci na opravu nádrže. „Součástí rekonstrukce bude i kompletní odbahnění. Z vybagrovaných sedimentů, co získáme, tak bychom rádi vytvořili nový ostrov, který by se měl stát domovem nové chovné skupiny lemurů,“ dodala.

Jaké vzdělávací programy Zoo Liberec realizuje a kde se konají? Jak zoologické zahrady spolupracují? A co dalšího zahrada chystá? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.