Josef Mizera: Paměti písmáků z obce Trávníček. Vzpomínky na Podještědí minulého století

Vzpomínání kováře a podkováře Josefa Mizery posluchače zavede do Podještědí, krajiny na jižním úpatí Ještědu, vesniček na jeho svahu, kolem městečka Český Dub, či malebných údolí říček Ještědky, Oharky a Mohelky.

Čte: Zdeněk Kupka
Připravili: Josef Mach, Jan Havelka, David Hamr
Připravila: Irena Havlová
Napsal: Josef Mizera
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš
Natočeno: 2019
Produkce: Klára Illiašová, Jolana Middletonová

Pro někoho brána do Jizerských hor, pro jiného kraj Karoliny Světlé, kdysi výspa českého etnika, téměř obklopená německými oblastmi, kde se dodnes uchovává specifický folklor, ale i zbytky krásné lidové architektury, to je kraj pod majestátným Ještědem. Ale nebyl to jen kraj Karoliny Světlé, či později spisovatele Františka Křeliny, který sem umístil děj mnoha svých románů. Je to kraj zaplněný živými postavami, někdy i postavičkami, a lidovými písmáky.

Jejich často monumentální dílo pomalu zapadalo v šeru pozůstalostí a začasté bylo odsouzeno k zániku. O to větším štěstím je, že se nám díky pamětníkům a příbuzným podařilo na světlo vrátit vzpomínky písmáků ze vsi Trávníčku.

V šestidílné četbě na pokračování, v podání herce libereckého Divadla Františka Xavera Šaldy Zdeňka Kupky, se budeme věnovat kováři a podkováři Josefu Mizerovi a čeledínovi Josefu Machovi, jejichž vzpomínání tvoří hlavní část tohoto vyprávění.

autoři: David Hamr , reČRoL , Jakub Marvan
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.