Josef Mizera: Paměti písmáků z obce Trávníček. Vzpomínky na Podještědí minulého století

Vzpomínání kováře a podkováře Josefa Mizery posluchače zavede do Podještědí, krajiny na jižním úpatí Ještědu, vesniček na jeho svahu, kolem městečka Český Dub, či malebných údolí říček Ještědky, Oharky a Mohelky.

Čte: Zdeněk Kupka
Připravili: Josef Mach, Jan Havelka, David Hamr
Připravila: Irena Havlová
Napsal: Josef Mizera
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš
Natočeno: 2019
Produkce: Klára Illiašová, Jolana Middletonová

Pro někoho brána do Jizerských hor, pro jiného kraj Karoliny Světlé, kdysi výspa českého etnika, téměř obklopená německými oblastmi, kde se dodnes uchovává specifický folklor, ale i zbytky krásné lidové architektury, to je kraj pod majestátným Ještědem. Ale nebyl to jen kraj Karoliny Světlé, či později spisovatele Františka Křeliny, který sem umístil děj mnoha svých románů. Je to kraj zaplněný živými postavami, někdy i postavičkami, a lidovými písmáky.

Jejich často monumentální dílo pomalu zapadalo v šeru pozůstalostí a začasté bylo odsouzeno k zániku. O to větším štěstím je, že se nám díky pamětníkům a příbuzným podařilo na světlo vrátit vzpomínky písmáků ze vsi Trávníčku.

V šestidílné četbě na pokračování, v podání herce libereckého Divadla Františka Xavera Šaldy Zdeňka Kupky, se budeme věnovat kováři a podkováři Josefu Mizerovi a čeledínovi Josefu Machovi, jejichž vzpomínání tvoří hlavní část tohoto vyprávění.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?