Jak poznat kvalitní Svatomartinské víno, to nám poradil vinař a degustátor Petr Bušanský
Mladé víno patří neodmyslitelně k svátku svatého Martina. I proto si v pátek 11. listopadu pozvala Iveta Kalátová degustátora a majitele vinic Petra Bušanského. Řeč tak byla hlavně o Svatomartinském vínu, ale nejen o něm.
„Svatomartinská vína mají daná pravidla. V bílých vínech je můžete dělat pouze z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské zelené, nebo Muškát moravský. V růžových vínech jsou povolené odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinec a Zweigelt. Z těch červených vín je to Modrý Portugal a Svatovavřinec,“ přiblížil Petr Bušanský.
Mladá vína jsou lehká, svěží a velmi aromatická. Jak ale poznáme, jak je Svatomartinské víno kvalitní? Podle Petra Bušanského může být pro lidi ukazatelem, jestli má dané víno nějaký přívlastek, který hodnotí kvalitu hroznu při sklizni.
„Kdo chce udělat kvalitní Svatomartinské víno, tak si nechá potvrdit kvalitu hroznu a získá možnost dát tomu vínu přívlastek. A pak je to o té chuti. Velký problém je síra. Kdo nemá kontrolovaný systém prodeje a bojí se, že neprodá, tak musí víc zasířit, a když si pak dáte víc než jednu skleničku, tak vás druhý den může bolet hlava,“ vysvětlil Petr Bušanský s tím, že doporučuje lidem, aby si našli výhradního vinaře, u kterého vědí, že je jeho víno dobré.
A o čem byla ve studiu Českého rozhlasu Liberec ještě řeč? Třeba o tom, kde všude se dá pěstovat vinná réva, jaká jsou úskalí jeho jejího pěstování, jaký byl letošní rok z pohledu vinaře, nebo třeba o tom, do kdy se vlastně má vypít mladé Svatomartinské víno.
Související
-
Hippokratova cena pro pana doktora Macouna: Doktor musí mít pacienty rád, to říkal už Karel Čapek
MUDr. Jindřich Macoun je praktický lékař, který v příštím roce završí 60 let své praxe. Na podzim 2022 získal Hippokratovu cenu. Navštívila ho moderátorka Iveta Kalátová.
-
Pohodář s temperamentem, hlavně při práci. Jak se žije s bloodhoundy
Vynikající čich a vytrvalost, to jsou vlastnosti bloodhounda, který se řadí mezi nejstarší plemena psů. Chová je pan Ladislav Sluka, který nás s tímto plemenem seznámil.
-
Pojďte s námi vrátit staré odrůdy stromů do zaniklých obcí, vybízí ředitelka unikátního geoparku
V sobotu 19. listopadu 2022 vysadí dobrovolníci v Geoparku Ralsko 40 stromů: jabloně a hrušně regionálních odrůd u zaniklé obce Dolní Novina a Ostrov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.