Jablonec soutěží s obnovenou radnicí o titul Památka roku

30. duben 2020 11:13

Do 5. ročníku soutěže Památka roku 2019 Libereckého kraje se přihlásilo i Statutární město Jablonec nad Nisou. Bude soutěžit s obnovenou fasádou a zasedacími sály radnice.

Fasádu radnice začal Jablonec obnovovat v roce 2016 s tím, že práce rozdělil do několika etap a let. Nejprve se začalo se západní stranou a částí věže, v roce 2017 se pokračovalo s obnovou strany jižní a východní a dokončovala se radniční věž. V roce 2018 byla jižní a východní strana dokončená a započalo se s obnovou fasády severní strany.

„Kulatá“ zasedací místnost č. 203 v jihozápadním rohu druhého patra jablonecké radnice

Zasedací sály se obnovovaly v letech 2016-2018 ve druhém patře budovy. „Jako první přišla na řadu v roce 2016 zasedací místnost č. 203 v jihozápadním rohu, které se kvůli oválnému stolu přezdívalo „kulatá“, a o rok později zasedací místnost č. 201 v protilehlém jihovýchodním rohu radnice. V roce 2018 se práce přesunuly na největší zasedací sál jablonecké radnice č. 202, jenž zabírá část druhého i třetího poschodí a jehož sedm vysokých oken dominuje jižní straně budovy,“ řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Zasedací sály prošly kompletní rekonstrukcí. „Zejména se odstranilo novodobé umakartové

Historický oválný stůl ze sálu 201

obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky,“ doplňuje Řeháček. Sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, dominantou sálu 201 je historický oválný stůl, který prošel repasí a vrátil se tak na své původní místo. Další dřevěné prvky se citlivě doplňovaly v podobě replik podle původních návrhů architekta Wintera. Příkladem jsou stoly a židle. Některé prvky vůbec nebyly ve 30. letech minulého století při stavbě radnice realizovány kvůli nedostatku peněz. „Podle původních plánů tak vznikla až nyní například skříň s hodinami, velký těžký lustr s bronzovými rameny i menší lampičky v místnosti č. 203,“ doplňuje tajemník úřadu.

Lustr s bronzovými rameny v místnosti č. 203

Velký slavnostní zasedací sál je obnovený včetně balkonu pro padesát osob. „Obnovou se mu vrátila jeho podoba ve stylu art deco včetně osazení replik stropních obdélníkových svítidel ze skla a mosazi. U vstupních dveří do sálu jsou čtyři nové kandelábry a zrestaurovaný je i reliéf s motivy jabloneckého průmyslu a znakem města za předsednickým stolem,“ popisuje Marek Řeháček.

Interiér jablonecké radnice

Liberecký kraj vypisuje soutěž o cenu Památka roku Libereckého kraje proto, aby upozornil veřejnost na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázal na ojedinělé stavby v regionu.

autoři: Jana Fričová , reČRoL | zdroj: Magistrát města Jablonec nad Nisou
Spustit audio

Související