FOTONÁVOD: Libeček – jedni ho milují, jiní nenávidí, s námi s ním můžete solit
Statný libeček, bylinka našich babiček, dřív nechyběl v žádné venkovské zahradě. Snítka s pěknými svěže zelenými listy prostě do polévek vždycky patřila. Brambory vařené s libečkem pak na talíři chutnají lépe, a to i když nejsou nové.
Libeček se sice jmenuje lékařský, ale možná se měl spíš jmenovat kuchařský. Jeho výrazná vůně a chuť mu přinesla přezdívku „české maggi.“ Pěkné, zdravé listy lze sušit, mrazit, nakládat do soli. S námi dnes připravíte bylinkovou sůl, rychle a jednoduše. Její výraznou chutí budete možná překvapeni. Použít ji můžete všude tam, kde používáte čerstvou rostlinu. Chutnat bude třeba i na chlebu s tvarohem. Nebo prostě soli udělejte víc, nasypte do ozdobných skleniček a podarujte přátele, tak jako to dělá naše redaktorka Lucie Fürstová, která pro vás recept připravila.
Jednotlivé kroky přípravy najdete ve fotogalerii:
Související
-
Kde najdete nejmenší leknín na světě? Nápověda: Nejstarší botanická zahrada u nás…
Kvítek velký jako sedmikráska a jen zhruba pěticentimetrové lístky – to je nejmenší leknín na světě. V přírodě už ho lidé vyhubili.
-
Teď se učím dějiny židovského náboženství a hebrejštinu, říká paní Jarmila. Je jí 100 let
Paní Jarmila Bernardová se narodila 29. června 1920 v Jaroměři. Žila v Praze a posledních 50 let v Jablonci nad Nisou, nyní je u dcery v Pěnčíně. P
-
Den s Veselou vědou: Vyrobte si s dětmi sýr nebo sopku
Školní rok oficiálně skončil, i když byl kvůli koronaviru atypický, a žáci se těší na prázdniny. Někteří si ale budou dobrovolně užívat s fyzikou a chemií, a s pokusy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.