Forma zavinovacího oděvu se objevovala už ve slovanských oděvech, říká tvůrce pánských sukní
S jarem se začínáme ohlížet po novém oblečení. Ženy si pořizují třeba sukně. Tento oděv ale nemusí být nutně jen součástí dámského šatníku…
Liberec nesl v minulosti nálepku města módy. Kolébkou módy byla a je i textilní fakulta liberecké univerzity, kde jako lektor na katedře oděvního návrhářství působí umělecký krejčí Ondřej Ludín. Mimo jiné se zaměřuje i na poněkud netradiční části pánského oděvu, pánské sukně.
Zahledíme-li se zpátky do historie, ona to zase taková novinka není. „U nás se forma sukně, nebo nějakého zavinovacího oděvu, objevovala už ve slovanských oděvech. A samozřejmě nejznámější pánská sukně na světě je kilt. Ne každý ho nosil, ale každý o něm slyšel, a určitě ho viděl v televizi,“ připomíná Ondřej Ludín.
Sám sukně nosí. Hodně známým představitelem nošení pánské sukně v našich končinách je také zpěvák Jiří Korn a možná, že jich je víc. „Nevím, jestli bych mohl jmenovat nějaké další jiné osobnosti, takhle známé, ale pan Jiří Korn je takovou, dá se říct, ikonou, která se nebojí šokovat nějakým avantgardním oblečením,“ usmívá se.
Proč začal Ondřej Ludín pánské sukně navrhovat a co jemu samotnému se na jejich nošení líbí? Z čeho ve své tvorbě vychází a jaké materiály používá? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Za půvabem podještědských krojů s historikem umění Jaroslavem Horáčkem
Téměř tři kilogramy vážící kniha nazvaná Podještědský lidový oděv v proměnách času nabízí unikátní pohled na vývoj lidového kroje právě v Podještědí.
-
K oversized mikině určitě zvolte přiléhavé kalhoty a jemné boty, radí módní návrhářka
Na jaké trendy jak pro ženy, tak i pro muže, se můžeme na jaře těšit, nejenom to prozradila módní návrhářka Eva Robovská z Liberce.
-
Unikátní módní inspirace od studentů designu v jablonecké Galerii N
Studenti Katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci představují své práce v univerzitní galerii v Jehlářské ulici v Jablonci Nad Nisou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.