Drží se evergreeny, vznikají ale i nové praktiky, varuje kyberkriminalista. Dejte pozor na vishing
S podvodnými praktikami na internetu se setkáváme čím dál častěji, stejně jako s dezinformacemi, které se zejména v sociálních médiích šíří velmi rychle. S Janem Melšou si zrekapitulujeme nejčastější podvody spojené s omezeními v epidemii koronaviru, připomeneme si podezřelé e-maily se zdánlivě důvěryhodnou informací k pandemií s cílem vylákat osobní a platební údaje, a další podvodné praktiky.
Vishing
Z anglického sousloví Voice phishing - v překladu hlasový phishing. Jedná se o telefonní podvod, kdy pachatel obvolává své oběti. Představuje se jménem banky (nebo jiných společností) a sděluje jim, že jejich účet je napaden a on jediný jim může pomoci zachránit jejich prostředky.
Zdroj: webové stránky České spořitelny
Související
-
Pozor na falešné bankéře nebo policisty, snaží se lidi po telefonu okrást. Jakou mají metodu?
Už asi sto lidí okradli nebo se pokusili okrást hackeři za použití mobilního telefonu. Vystupují jako falešní bankéři a policisté.
-
Záškodník může napadnout naše počítače i přes „chytrou“ žárovku, říká kyberkriminalista
Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Jan Melša, vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality krajského ředitelství Policie Libereckého kraje.
-
Zakládání falešných profilů, sdílení intimních snímků. Sexting jako trestný čin
S urážením, ponižováním nebo sexuálními návrhy na internetu se v současné době setkává čím dál víc lidí. Většinu z nich tvoří mladí. Co všechno je za hranou zákona?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.