Drží se evergreeny, vznikají ale i nové praktiky, varuje kyberkriminalista. Dejte pozor na vishing

S podvodnými praktikami na internetu se setkáváme čím dál častěji, stejně jako s dezinformacemi, které se zejména v sociálních médiích šíří velmi rychle. S Janem Melšou si zrekapitulujeme nejčastější podvody spojené s omezeními v epidemii koronaviru, připomeneme si podezřelé e-maily se zdánlivě důvěryhodnou informací k pandemií s cílem vylákat osobní a platební údaje, a další podvodné praktiky.

Jan Melša

Vishing

Z anglického sousloví Voice phishing - v překladu hlasový phishing. Jedná se o telefonní podvod, kdy pachatel obvolává své oběti. Představuje se jménem banky (nebo jiných společností) a sděluje jim, že jejich účet je napaden a on jediný jim může pomoci zachránit jejich prostředky.

Zdroj: webové stránky České spořitelny

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.