Do série Legendy československého hokeje přibyly poslední 2 mince
Své portréty do zlata razili v jablonecké mincovně hokejisté Jiří Holeček a Martin Ručinský. Byl u toho náš sportovní redaktor.
Poslední dvě mince z cyklu Legendy československého hokeje patří Jiřímu Holečkovi a Martinu Ručinskému. Tato série z jablonecké mincovny je věnována oslavě úspěchu a vzpomínkám na zlaté hráče z Nagana. Po bok olympioniků se řadí jejich slavní předchůdci, kteří dělali radost hokejovým příznivcům v 60. a 70. letech.
Jak hokejovým legendám popsal výrobní ředitel jablonecké mincovny Stanislav Bachtík, stačilo zmáčkout jediné tlačítko a mince byla za pár sekund na světě. Jiří Holeček má stříbro a bronz z olympijských her a třikrát vybojoval zlato z mistrovství světa. Mince má ale pro něj úplně jinou hodnotu. „V životě by mě nenapadlo, že bych mohl být na nějaké minci, ta mince tady bude déle než já,“ dodal.
Rodák z Mostu Martin Ručinský třikrát zvedl nad hlavu pohár určený mistrům světa. A hlavně byl v roce 1998 u triumfu české hokejové reprezentace na olympijských hrách v Naganu. „Pro mě je to příjemný pocit, být vyražený na minci je celoživotní ocenění,“ říká Martin Ručinský, který byl v roce 2019 uveden do Síně slávy českého hokeje. A tam má své místo i legendární gólman Jiří Holeček.
Související
-
Jaromír Jágr si v Jablonci vyrazil vlastní minci. Je z edice Legendy československého hokeje
Hokejista Jaromír Jágr se dočkal další pocty. Má totiž svou vlastní minci. Pochází z mincovny v Jablonci nad Nisou a je součástí cyklu Legendy československého hokeje.
-
Karel Gott si k 80. narozeninám v jablonecké mincovně vyrazil zlaťák
Karel Gott si v České mincovně v Jablonci nad Nisou ke svým osmdesátinám, které oslaví příští rok, vyrazil zlaťák.
-
Jizerská 50 jako memoriál expedice Peru 1970 už po padesáté
Od tragédie československé horolezecké výpravy v Peru letos uplyne 50 let. Česká mincovna v Jablonci razí k této příležitosti pamětní medaile. Pro Jizerskou padesátku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.