Jizerská 50 jako memoriál expedice Peru 1970 už po padesáté

Od tragédie československé horolezecké výpravy v Peru letos uplyne 50 let. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí k této příležitosti pamětní medaile. Pro lyžařskou Jizerskou padesátku.

Česká mincovna už medaile k Jizerské padesátce v Jablonci představila. Jde o edici vydanou k 50. výročí tragédie československé horolezecké výpravy v Peru. Mnozí z jejích členů patřili k zakladatelům dnes legendárního závodu a už jeho čtvrtý ročník se proměnil ve vzpomínku na nešťastnou událost. Na samotnou ražbu dohlíželi členové Klubu mistrů Jizerské padesátky – Ladislav Míka a Ivan Jaksch.

Na ražbu dohlíželi členové Klubu mistrů Jizerské padesátky – Ladislav Míka a Ivan Jaksch
Do ražby se jako první pustil Ladislav Míka

Ladislav Míka se do ražby pustil jako první. A zavzpomínal na expedici. Samotné horolezce moc dobře znal a věděl, že původně jejich výprava měla směřovat do severní Ameriky. Jenže nakonec dostali na výběr dvě možnosti – buď nejet nikam, nebo právě do Peru. Z výpravy se pak nešťastnou shodou náhod už nevrátili. Už čtvrtý ročník Jizerské padesátky se tak proměnil ve vzpomínku na československé horolezce. Jel se jako memoriál expedice Peru 1970.

Jak upřesnil ředitel České mincovny Michal Drtina, pamětní medaile v mosazi je ražená v počtu 8 000 kusů a dostanou je všichni účastníci letošní Jizerské padesátky. Stříbrné medaile budou raženy ve velice limitované sérii a budou neprodejné; 15 jich darují rodinám účastníků expedice, jedna bude vydražena pro dobročinné účely a zbytek věnují dalším významným osobnostem z našeho horolezectví a Jizerské padesátky.

autor: Pavel Petr
Spustit audio

Související