Depozitář Severočeského muzea ukrývá takzvaný Mayský kodex. Na jeho pravosti se ale odborníci neshodnou

27. prosinec 2021

Severočeské muzeum v Liberci skrývá v depozitáři nespočet zajímavých a unikátních exponátů. Některé z nich svá tajemství stále střeží. Mezi takové patří i takzvaný Mayský kodex.

Ve 20. letech 20. století kodex jabloneckému muzeu daroval obchodní zástupce bižuterní firmy Emil Heinze, který ho prý objevil v Mexiku. Do depozitu libereckého muzea se kodex dostal v roce 1954, kdy byla zrušena část jabloneckého muzea. O moc víc se o původu artefaktu pokrytém mayskými kresbami zatím neví. Není ani jasné, jestli je pravý.

Mayský kodex v Severočeském muzeu v Liberci

„Kodex je sám o sobě dlouhý skoro tři metry, když se rozloží. Je rozdělen na osmnáct destiček, které jsou složeny do leporela. Jsou to vlákna agáve, která jsou potažená vápennou omítkou, a na tom je teprve provedena ta malba,“ popsala objekt kurátorka libereckých sbírek etnografie Jana Stěhulková.

Podle jedné z hypotéz se jedná falzum z přelomu 19. a 20. století, mayské kresby jsou na něm totiž údajně rozmístěny nesmyslně. Dánský archeolog Franz Blom připisuje autorství známému rytci a falzifikátorovi Genaru Lopezovi, který se pravděpodobně inspiroval drážďanským a madridským kodexem. Kromě těchto dvou odborníci uznávají jako pravý mayský kodex ještě pařížský.

Depozitář Severočeského muzea v Liberci skrývá takzvaný Mayský kodex

„Ale třeba badatelé bratři Böhmové se domnívají, že kodex je původně z poloviny 15. století, protože se jim podařilo na jeho části najít a rozluštit řady mayských dat, která jsou jedinečná a správná. Jsou to ale jen zlomky. Pravděpodobně ten kodex nebyl zajímavý, protože obsahoval jen ta data, tak v pozdější době části toho kodexu falzifikátor přemazal a doplnil zajímavějšími kresbami,“ nastínila další z hypotéz o původu kodexu Jana Stěhulková. Artefakt čeká v následujících letech podrobný výzkum, který by mohl otázku jeho původu vyřešit.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související