Data o dopadech těžby v dole Turów na podzemní vody by neměla být zatajována, konstatoval soud

Údaje o vlivu těžby v dole Turów na spodní vody nejsou obchodní tajemství, rozhodl soud. Podrobnosti zjišťovala Jana Pavlíčková, ptal se jí Filip Meisel
Pražský městský soud vyhověl žalobě expertní skupiny Frank Bold na Ministerstvo životního prostředí. Žaloba se týkala zatajování dat o dopadech těžby v polském dole Turów na české území. Podle ministerstva jsou tyto údaje obchodním tajemstvím polské těžařské firmy PGE, soud byl ale jiného názoru.
Expertní skupina Frank Bolt se na soud obrátila kvůli tomu, že veřejnost nemá k dispozici všechny informace o dopadech těžby hlavně na podzemní vody. Odtoku spodních vod z českého území má zabránit speciální podzemní těsnicí stěna, dlouhá zhruba jeden kilometr.
Poslední měření ukazují, že hladina u těsnicí stěny stoupla, ale jen ve svrchních vrstvách. Zatímco v těch hlubších nadále klesá. Přesnější údaje ale odmítá české Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnit, protože se drží dohody s Polskem, že tato data jsou obchodní tajemství.
„Zároveň ještě není prokázáno, že by ta bariéra fungovala i tak, že by nepodtékala voda pod ní, anebo že by netekla okolo. Protože ty informace, které polská strana nechce poskytnout, by tohle mohly definitivně potvrdit, nebo vyvrátit. A už to, že je polská strana takhle tají, je trochu podezřelé,“ uvedla právnička Frank Bold Laura Otýpková.
MŽP data nezveřejnilo
Ministerstvo sice tlačilo na Polsko, aby svůj postoj změnilo, ale bezúspěšně. Zástupce těžařské firmy PGE u soudu uvedl, že informace o provozu dolu jsou veřejnosti nedostupné. Jde o data o geologických poměrech ložiska, umístění strategických objektů těžebního závodu, hydrogeologické a hydrotechnické údaje a další.
Podrobnější informace o podzemní stěně a toho, jak funguje, by podle zástupce firmy mohly firmu PGE znevýhodnit na trhu s hnědým uhlím, protože by z nich mohli čerpat její konkurenti. Že jde o obchodní tajemství, uznal i Vojvodský správní soud v Lodži. Pražský městský soud ale konstatoval, že podle českého práva nesmí být data o dopadech na životní prostředí považována za obchodní tajemství.
Reakce MŽP
Mluvčí Ministerstva životného prostředí Veronika Krejčí sdělila, že ministerstvo usnesení soudu respektuje a bude postupovat podle rozsudku. Na základě rozhodnutí soudu teď musí ministerstvo žádost o zveřejnění některých dat znovu posoudit a držet se přitom verdiktu soudu.
Související
-
Těsnicí stěna v dole Turów částečně zvýšila hladinu podzemních vod, podrobná data jsou tajná
Hladina podzemní vody u stěny v polském dole Turów pomalu stoupá. Ale jen ve svrchních vrstvách, odkud se bere voda pro okolí Uhelné. V hlubších vrstvách nadále klesá.
-
Kraj podpoří z Fondu Turów další projekt, přivaděč vody propojí Machnín, Václavice a Horní Vítkov
Fond Turów je součástí česko-polské dohody. Aktuálně je v něm přes 880 milionů korun. Peníze jsou určené výhradně pro oblast Hrádecka, Chrastavska a Frýdlantska.
-
Oblast Trojzemí čekají problémy. Po ukončení těžby v dole Turów budou tisíce lidí hledat práci
I když polští těžaři plánují konec těžby až za 20 let, je nutné se na změnu připravit co nejdříve. Konec dolu bude mít dopad i na Liberecký kraj a část spolkové země Sasko.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útoky na opozici i LGBT. ‚Orbán míří k volební prohře a snaží se získat hlasy konzervativců,‘ říká analytik
-
OVĚŘOVNA: Trump zatím vakcíny mRNA na covid nezakázal, podle lékového úřadu jsou bezpečné
-
Náhrada za Bradáčovou? Štěpánek je prý zdatný a poctivý, zachovat chce hlavně nezávislost
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu