Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje

Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje: Nesvačily

Jakou dietu drží lidé v Nesvačilech? A kdeže tuto vesničku najdeme? Leží kousek od Českého Dubu na Liberecku, a jak zjistila autorka seriálu Ivana Bernáthová, je tam moc krásně.

Starostka Všelibic Martina Sluková má radost, že počet trvale obydlených chaloupek v Nesvačilech roste

Malá osada Nesvačily leží nedaleko Českého Dubu a patří pod střediskovou vesnici Všelibice. Do Nesvačil doprovodila naši kolegyni starostka Všelibic Martina Sluková. „Kamarádka mi vyprávěla, jak její babička říkávala, že lidé, jak chodili do kopce přes Nesvačily do kostela v nedaleké Hlavici, tak cestou kvůli strmé cestě nesvačili a svačinku si dali až právě nahoře v těch Nesvačilech,“ odpověděla paní starostka na otázku, jak možná nezvyklý název osady vznikl.

V Nesvačilech jsou kolem domků a chalup velké zahrady, lítají tam otakárci, les se prudce svažuje k říčce Mohelce, a když jdete nahoru, pořádně se zadýcháte. Je tam ale obrovský klid. „Ještě před dvěma lety tu žili čtyři obyvatelé, teď už dvanáct, takže se dá říct, že se vesnice opět trošku rozrůstá,“ konstatuje spokojená paní starostka.

Nesvačilská chalupa

Chalupu má v Nesvačilech paní Alena z Mnichova Hradiště, která na otázku, jakou dietu drží v Nesvačilech, odpovídá: „Zdravé nízkosacharidové stravování. Nejím brambory, těstoviny, rýži, ale hodně zeleninky, můžu se pak najíst dosyta. Dělám třeba lasagne z cukety místo těstovin. Cuketu si hezky nakrájím na kolečka, přidám mleté vepřové maso, trochu sýra, rajčatového protlaku, olivový olej, koření, podusím a je to vynikající.“

Málokdo z Nesvačil ví, že u nedaleké říčky Mohelky žil podle pověsti vodník, který se nechal do kopce nosit. „Hastrmánek čeká na kolemjdoucí, kteří by ho mohli poponést. Přemění se na zajíce, pocestný si řekne, že by si toho zajíce mohl upéct, tak si ho dá do pytle, nebo do nůše na zádech, a odnáší ho směrem k vesnici. A milý hastrman, když dorazí na místo, kam potřebuje, hezky vyskočí a zavolá ‚Nikli, nikli, já se nesu v pytli‘ a uteče,“ vypráví etnografka Michaela Havelková.

Spustit audio

Související