Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje

Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje: Budíkov

Budí lidi v Budíkově kohouti, nebo zvonění mobilu? Můžou za název vesnice čerti? To i další zajímavosti se dozvíte v dalším díle seriálu o vesničkách s kuriózními jmény.

Chalupy v Budíkově jsou obklopené krásnými zahradami

Vesnička Budíkov leží v Podještědí a je součástí Všelibic u Českého Dubu. A od narození v ní žije bývalý šéftrenér úspěšné biatlonové reprezentace a aktuálně sportovní ředitel biatlonového svazu Ondřej Rybář.

Na otázku, co ho budí v Budíkově, jestli kohouti, nebo mobil, odpovídá: „Kohoutů už u nás v Budíkově moc není, těch hospodářství podstatně ubylo, takže je to spíš mobil, na který si kokrhání kohouta nastavíte.“

Původ název Budíkov Ondřej nezná, domnívá se, že možná místní vstávali kvůli práci na poli a v chlévě brzy. „Žádnou pověst tohoto druhu neznám, my si tady spíš povídáme o čertech,“ zamýšlí se.

Nedaleká Čertova zeď opravdu vzbuzuje čertí emoce a navozuje název obce. „My tu máme pověst, že čert se vsadil se sedlákem, že postaví za noc zeď, hotový měl být nejpozději ve chvíli, kdy zakokrhá kohout. Čert to nestihnul, kohout zakokrhal od jihu směrem od Budíkova, a proto se tak vesnice jmenuje. Netuším ale, jestli je to pravda, zkrátka, je to pověst,“ usmívá se starostka Všelibic Martina Sluková.

Rodiče jezdili do Budíkova na chalupu, jejich děti a vnoučata v ní už bydlí natrvalo

Jak paní starostka ještě prozrazuje, aktuálně Budíkov registruje 61 trvale žijících obyvatel, což je oproti minulosti obrovský nárůst. „Do chaloupek po prarodičích se stěhují vnuci, tedy přeskočilo to jednu generaci, kdy jejich rodiče využívali budíkovská stavení pouze k rekreaci a mladí tu teď zkrátka chtějí uprostřed krásné přírody trvale žít,“ vysvětluje.

Pro Všelibice, pod které patří dvanáct vesnic, to představuje spoustu práce se zajištěním dostatku míst ve školce, s opravou místních silnic a se zimní údržbou. Všelibice se starají i kulturu a sport. V Budíkově mají sportovní kroužek, který vede právě Ondřej Rybář. V zimě děti běžkují na okruhu upraveném sněžným skútrem.

Spustit audio

Související