Co se děje s vodou před tím, než přiteče do kohoutku. Na návštěvě v úpravně vody v Bedřichově
Toho, kdo míří do Bedřichova z Jablonce nad Nisou, možná někdy napadlo, co se odehrává v obrovské budově úpravny vody. Odkud voda přitéká, co se s ní děje a kdo ji využívá, zajímalo i redaktorku Janu Švecovou. Úpravnou ji provázela mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.
„Zde se upravuje voda, která je brána z povrchové nádrže Josefův důl a po úpravě se jako pitná voda dodává obyvatelům Bedřichova, potom do Janova a dále do části Liberce. Liberec je zásobován nejenom z této povrchové nádrže, ale také podzemní vodou,“ vysvětluje Iveta Kardianová.
V části, kudy voda do úpravny přitéká, návštěvníka překvapí velikost potrubí. Někdo by možná očekával mnohem větší.
„Máme průměrný průtok vody 150 vteřinových litrů. Nicméně kapacita tohoto průtoku je až 400 vteřinových litrů. To znamená, že umíme upravit na této úpravně 400 vteřinových litrů a toto množství odebereme z povrchové nádrže Josefův důl,“ přidává mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací několik údajů.
V centrální části úpravny je několik filtrovacích bazénů, kde probíhá první fáze úpravy vody surové na vodu pitnou. Z haly pak vede cesta do srdce úpravny, do takzvaného velína.
„Tady je nepřetržitý provoz, kde kolegové kontrolují a dávkují chemikálie do jednotlivých nádrží, tak, abychom ze surové vody odstranili veškeré organické látky, které v povrchové, té surové vodě připlouvají. Pomocí chemikálií vysrážíme látky, které v pitné vodě nesmí být. A přes filtry vyfiltrujeme vodu pitnou, která potom se odvádí potrubím k zákazníkům,“ popisuje Iveta Kardianová.
Na velíně pracovníci úpravny sledují nádrže, jestli vše funguje tak, jak má. A zabývají se zejména dávkováním jednotlivých chemikálií, aby každý proces odpovídal hygienickým normám.
Jaké látky v úpravně do surové vody přidávají? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Využití dešťové vody, stromy místo slunečníku. Soběstačná zahrada Panorama pod Troskami
I na zahradě je možné šetrně přistupovat k přírodě a reagovat na změny klimatu. Jednu, která taková opatření využívá, jsme navštívili v Českém ráji.
-
U přehrady Souš v Jizerských horách je nové zázemí pro turisty. A bude tam i historické minimuzeum
Turisté i běžkaři mají v Jizerských horách další zázemí. Na jednom z hlavních nástupních míst na Jizerskou magistrálu u vodní nádrže Souš postavilo město Desná.
-
O historii, současnosti i blízké budoucnosti přehrady Harcov s architektem Jiřím Janďourkem
Liberecká přehrada slaví 120 let od své kolaudace. Aktuálně tam probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která začala vypouštěním nejstarší údolní přehrady v Čechách v roce 2022.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.