Využití dešťové vody, stromy místo slunečníku. Soběstačná zahrada Panorama pod Troskami
I na zahradě je možné šetrně přistupovat k přírodě a reagovat na změny klimatu. Jednu, která taková opatření využívá, jsme navštívili v Českém ráji.
Změnám klimatu se přizpůsobují nejen velcí zemědělci, ale i menší pěstitelé a zahradníci. Příkladem jsou manželé Halamovi z Rovenska pod Troskami. Své zahradě říkají „Panorama“ a opatření pro zmírnění dopadů změny klimatu tam budují už od začátku. Zahradu kromě odpočinku využívají taky k pěstování původního i exotického ovoce.
„Tady máme mandarinky, citrony, pomeranče a sklízíme od prosince do konce února,“ ukazuje Petr Halama stromy plné citrusů. Pěstuje je v oranžerii, kterou vytápí vzduchem ohřátým v zemině.
„Jsme zakopaní metr pod úroveň jezírka, nad námi je vinohrad, a pod vinohradem je vzduchotechnika, která prohání vzduch masivem zeminy a támhle vystupuje,“ popisuje.
S úsporou energie i vody počítali Halamovi už od začátku celého projektu. „Zahradu jsme začali dělat 15 let před tím, než jsme kopli do země pro dům. Od začátku jsme měli jasno, co a jak bude fungovat, co a jak bude vypadat,“ vzpomíná s tím, že právě v té době se rodily myšlenky jak hospodařit s vodou a ušetřit energie maximálně efektivně.
Jako první vysázeli stromy. Ty jsou teď vzrostlé a v teplých dnech tak vytváří příjemný stín. „Košatá katalpa s velkými listy prosto zchladí, v zimě, když opadá, pustí slunce do zimní zahrady a k domu. Nejlevnější způsob klimatizace, jakou můžete mít,“ pochvaluje si Petr Halama, který je i zahradním architektem.
V zahradě je také několik retenčních nádrží, které sbírají vodu. Část z nich slouží jako stoly pro bonsaje, které pan Halama sbírá.
Zahrada Panorama je jedním ze tří projektů z Libereckého kraje, pro které lidé můžou hlasovat v soutěži Adapterra Awards. Ta vybírá nejlepší projekty, které reagují na změnu klimatu.
Související
-
Zelená střecha nemusí být jen z rozchodníků. Na střeše liberecké univerzity pěstují salát
Střecha jedné z budov kampusu Technické univerzity v Liberci se změnila v hydroponickou farmu. V živném roztoku tam Tereza Nalezená pěstuje bylinky, ale hlavně salát.
-
Přijeďte se podívat, uvidíte, směje se zahradnice otázce, zda je možné opravdu pěstovat bez chemie
Do své velké zahrady ve Skuhrově na Jablonecku, kde pěstuje luční květiny a bio zeleninu, dala nahlédnout zahradnice Jana Krupová.
-
FOTOGALERIE: Milují hory a nebojí se přiložit ruku k dílu. Sekáči na Jizerce
Jizersko-ještědský horský spolek a Ekologické středisko Jizerka pořádají tradiční kosení luk. Kde, jak a proč se louky sekají, se vydal zjistit redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.