Češi do Německa, Němci do Česka. Na severu Čech je opět možné cestovat za nákupy nebo kulturou
Do drogerie, pro potraviny, nebo na výlet jedním směrem. Pro benzín, cigarety nebo na pivo směrem druhým. Po půl roce je zase možné volně překračovat česko-německou státní hranici na severu Čech. Naše redaktorky byly v Žitavě a ve Šluknovském výběžku.
Po půl roce je zase možné volně překračovat česko-německou hranici. Pokud je pobyt za hranicemi kratší než 24 hodin, nejsou potřeba žádné dokumenty v souvislosti s koronavirem. Například lidé z Libereckého kraje tak znovu jezdí do sousedního Saska na nákupy.
Nákupy v Žitavě
Čtěte také
Lidé z Libereckého kraje mohou znovu jezdit do sousedního Saska na nákupy a Němci naopak k nám. Redaktorka Šárka Škapiková se zajela podívat do německé Žitavy. Tam lidé míří nejčastěji na nákup potravin do tamních větších supermarketů, ať už jsou to řetězce, které na českém trhu nejsou, nebo takové, které sice zákazníci v Čechách mají, ale v Německu často nakupují radši; zboží se jim zdá kvalitnější a často i levnější, hlavně pokud jde o mléčné výrobky, trvanlivé potraviny, sladkosti.
Na parkovišti u jednoho z nákupních center byla v úterý dopoledne zhruba čtvrtina aut s českou poznávací značkou. Lidé nevyrážejí jen do supermarketů, ale také do města do menších obchodů, nejčastěji do drogerií. Nedaleko hlavního žitavského náměstí u radnice jsou dvě, kde je možné na Čechy narazit zcela běžně; nejčastěji na maminky malých dětí, které tam nakupují kosmetiku, plenky a především dětské výživy. Lidé si ve městě ale také s oblibou dají německý koláč a kávu v některé místních pekáren a cukráren.
Výletní místa
Čtěte také
Jak to vypadá ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji, kam jezdí návštěvníci ze sousedního Německa, sledovala redaktorka Daniela Pilařová. Navštívila Dolní Poustevnu, která sousedí s německým Sebnitz, města tam od sebe dělí jen můstek nad potokem. Nezávislý starosta obce Robert Holec potvrdil, že už v pátek 14. května byla Poustevna doslova ucpaná německými auty. Čekalo se ve frontách u tamní čerpací stanice, během pátku musela majitelka řeznictví dojet třikrát pro zásoby masa a ten samý večer se u tamních stánkařů nedaly koupit například cigarety. Během několika dní se situace vrátila do „doby před covidem“.
Naproti tomu ve Hřensku, kam němečtí turisté také rádi jezdí, je podle tamního nezávislého starosty Zdeňka Pánka uvolnění spíš pozvolné, první velký nápor čekají 24. května, kdy v Německu slaví Svatodušní pondělí a kdy se Němci obvykle vydávají na výlet za hranice právě do Hřenska a okolí.
Související
-
Kultura v Libereckém kraji ožívá: Kdy a kam na hudební festival i divadelní představení
Příznivci kultury se dočkali, vláda povolila kulturní akce. Sice za přísných pravidel, zato ale už v týdnu od 17. května. Na co se těšit, zjišťovala Jana Švecová.
-
Na vlastní kůži: První den na restaurační zahrádce i ve fitku v nanoroušce s činkou
Od 17. května mohou provozovatelé restaurací usadit hosty na zahrádky svých provozoven a otevřela také fitness centra. Naši redaktoři navštívili restauraci i tělocvičnu.
-
V Autokempu Kristýna u Hrádku nad Nisou finišují s přípravami na sezonu
Přípravy na letní sezonu vrcholí v Autokempu Kristýna u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Už v zimě začala modernizace dalších deseti chat zhruba za 1,5 milionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonomika se vrátila na předkrizovou úroveň. Máme na víc, ale záleží na Německu, míní náměstek Holub
-
Jako když se postaví pomník. Někdo si zvykne, někdo ne, říká k nové slovenské hymně hudebník
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Fico pohrozil Kyjevu zastavením dodávek elektřiny. Ukrajinský energetický expert to považuje za směšné