Autem do Chorvatska: Kudy nejlépe jet, kde se ubytovat a kde nakupovat, i co dělat, když prší

2. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cestování
0:00
/
0:00

Do Chorvatska se letos znovu vydají tisíce českých turistů. Někteří vlakem třeba až do Splitu, někteří letadlem možná i do Dubrovníku. Většina jich ale pojede autem. Co je na cestě i přímo v zemi čeká? Náš kolega to vyzkoušel na vlastní kůži.

Redaktor Pavel Novák se vydal autem z Prahy do Záhřebu, v prvním díle si poslechnete, jak dlouho mu to trvalo, i co ho po cestě potkalo.

V Chorvatsku platí pro hosty i personál opatření proti šíření koronaviru

Protože Chorvatsko chce své letní hosty přivítat jako bezpečná prázdninová destinace, platí v hotelích, penzionech a kempech pro personál i pro návštěvníky pravidla proti případnému šíření koronaviru. Ve vnitřních prostorách je povinné nošení roušek a je třeba také dodržovat vzájemné odstupy.

Jak hluboko sáhnete do peněženky, když se vydáte na dovolenou do Chorvatska? Potraviny jsou tam o něco dražší, než v Česku. Najdete tam třeba mezinárodní obchodní řetězce, které známe i u nás, ale taky místní síťové prodejny. Abychom zjistili, kolik co v Chorvatsku stojí, vydal se redaktor Pavel Novák na Jadranu na zkušební nákup. Počítali jsme přitom s oficiálním kurzem 3 koruny a 50 haléřů za jednu chorvatskou kunu. Co a za kolik si nakoupil?

Darko Gavrić, náčelník Horské záchranné služby ve Splitu

Bezpečnost především, to platí i na dovolené. U moře v Chorvatsku dohlížejí na bezpečí rekreantů na plážích plavčíci Chorvatského červeného kříže. Nejsou ale všude. V horách v Dalmácii, Kvarneru i na Istrii funguje také Horská záchranná služba. Pavel Novák je na Jadranu požádal o rady, jak se u moře a v horách v Chorvatsku chovat, aby byl pobyt bez problémů.

Čtěte také

A co dělat, když nad Jadran přijdou mraky a prší, nebo když už máte slunce a moře dost a chcete se podívat jinam? Ve Splitu můžete navštívit několik muzeí. Třeba přírodovědné, archeologické, nebo nově otevřené muzeum Hry o trůny, protože právě ve Splitu a také v Dubrovníku se některé scény z tohoto seriálu točily. V posledním díle seriálu o dovolené na Jadranu vám nabídneme k návštěvě jedno místo na poloostrově Istrie, kde určitě neprší a i v největším parnu je tam pěkný chládek.

autoři: Pavel Novák , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.