Autem do Chorvatska: Kudy nejlépe jet, kde se ubytovat a kde nakupovat, i co dělat, když prší

Do Chorvatska se letos znovu vydají tisíce českých turistů. Někteří vlakem třeba až do Splitu, někteří letadlem možná i do Dubrovníku. Většina jich ale pojede autem. Co je na cestě i přímo v zemi čeká? Náš kolega to vyzkoušel na vlastní kůži.

Redaktor Pavel Novák se vydal autem z Prahy do Záhřebu, v prvním díle si poslechnete, jak dlouho mu to trvalo, i co ho po cestě potkalo.

Protože Chorvatsko chce své letní hosty přivítat jako bezpečná prázdninová destinace, platí v hotelích, penzionech a kempech pro personál i pro návštěvníky pravidla proti případnému šíření koronaviru. Ve vnitřních prostorách je povinné nošení roušek a je třeba také dodržovat vzájemné odstupy.

Jak hluboko sáhnete do peněženky, když se vydáte na dovolenou do Chorvatska? Potraviny jsou tam o něco dražší, než v Česku. Najdete tam třeba mezinárodní obchodní řetězce, které známe i u nás, ale taky místní síťové prodejny. Abychom zjistili, kolik co v Chorvatsku stojí, vydal se redaktor Pavel Novák na Jadranu na zkušební nákup. Počítali jsme přitom s oficiálním kurzem 3 koruny a 50 haléřů za jednu chorvatskou kunu. Co a za kolik si nakoupil?

Darko Gavrić, náčelník Horské záchranné služby ve Splitu

Bezpečnost především, to platí i na dovolené. U moře v Chorvatsku dohlížejí na bezpečí rekreantů na plážích plavčíci Chorvatského červeného kříže. Nejsou ale všude. V horách v Dalmácii, Kvarneru i na Istrii funguje také Horská záchranná služba. Pavel Novák je na Jadranu požádal o rady, jak se u moře a v horách v Chorvatsku chovat, aby byl pobyt bez problémů.

Čtěte také

A co dělat, když nad Jadran přijdou mraky a prší, nebo když už máte slunce a moře dost a chcete se podívat jinam? Ve Splitu můžete navštívit několik muzeí. Třeba přírodovědné, archeologické, nebo nově otevřené muzeum Hry o trůny, protože právě ve Splitu a také v Dubrovníku se některé scény z tohoto seriálu točily. V posledním díle seriálu o dovolené na Jadranu vám nabídneme k návštěvě jedno místo na poloostrově Istrie, kde určitě neprší a i v největším parnu je tam pěkný chládek.

autoři: Pavel Novák , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?