Ani pěšky, ani na voze: Aby i na dvou kolech platilo „Kdo maže, ten jede“

V Seriálu týdne jsme zjišťovali, jak vybrat nové jízdní kolo, elektrokolo, nebo koloběžku a jak se o ně starat, proč se má kolo po jízdě omýt a jestli se dá obyčejný bicykl přestavět na elektropohon.

Čtěte také

Léto je časem výletů a sportovních aktivit. Oboje se dá vhodně spojit na kole, nebo elektrokole. Martin Bronce, zkušeného bikera a také prodejce a servismana zpovídal ho redaktor Jaroslav Hoření. A nejprve se věnovali pořízení i servisu jízdních kol a elektrokol.

„Kdo maže, ten jede“ platí i u jízdních kol. A zvonek a blatníky jsou doporučená výbava, kolo ale určitě musí mít odrazky a za snížené viditelnosti přední a zadní světlo.

Elektrokola se těší stále větší popularitě, jejich rozšíření vrací k pohybu řadu lidí. Umožňují jim dojet tam, kam by to už na klasickém kole nezvládli. Třetí díl seriálu je tedy věnovaný pořízení elektrokola a také důležitosti nošení cyklistických přileb, které by měly být nedílnou součástí vybavení pro jízdu na elektrokole ale i obyčejném kole, i když povinná je jen do 18 let.

Jak přestavět kolo na elektrokolo, jak udržet baterku v kondici, nebo proč je důležité sledovat stav řetězu, prozradí čtvrtý díl seriálu. K tomu přidáme jednu radu Martina Bronce: „Pokud se vám na cestě vybije baterie elktrokola, zatněte zuby a opřete se do pedálů, máte totiž dál k dispozici sice těžší, ale stále funkční jízdní kolo.“

Mezi dětmi, ale i mezi dospělými se velké oblibě těší koloběžky. Na rozdíl od kola jízda na nich protáhne celé tělo, ovšem jezdci na koloběžce by se, co se pravidel týká, měli chovat jako cyklisté. Pro dobré rady nejen o koloběžkách se redaktor Jaroslav Hoření vydal za Jiřím Boháčem na Malou Skálu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.