90 let od zahájení provozu lanovky na Ještěd. Češi byli ze začátku proti „výmyslu lenivých Němců“

15. červen 2023 09:10

Lanová dráha vyvezla první turisty na vrchol Ještědu 27. června 1933. Její výstavba začala o rok dříve, 15. června 1932, provoz lanovky na Ještěd skončil na podzim roku 2021 po tragické havárii, při které zemřel strojvedoucí. O její obnově se zatím vedou diskuse a podle aktuální informace Drážní inspekce ještě není ukončeno šetření přesných příčin nehody.

Původní kabina lanovky na Ještěd z roku 1933. Pracovníci Severočeského muzea ji našli na soukromém pozemku, kde sloužila jako včelín. Teď je k vidění v Technickém muzeu v Liberci

Přesně před 91 lety, 15. června 1932, začala výstavba lanovky na Ještěd. Trvala pouhý rok, k vrcholu horské chaty začala vozit turisty o rok později. Na červen 2023 tak připadá 90 let od zahájení jejího provozu.

V době zahájení provozu lanovky na Ještěd šlo o teprve druhou visutou lanovku na našem území. „Jednak to byl rozvoj techniky a technologií, protože Liberečané viděli, kde jinde po Československu i Evropě se staví moderní velkokapacitní lanové dráhy.

Druhý důvod byl turistický, ekonomický, protože ta hora má v blízkosti velké krajské město, takže frekvence lidí lákala. A třetí důvod je obsluha a zásobování, protože si tím zjednodušili dopravu materiálu nebo dopravu potravin,“ vysvětlil, proč se stal druhým vrcholem, na který měla být vystavěna lanová dráha, právě Ještěd ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Stavbu od začátku provázely problémy, tehdy rozdělovala společnost. „Češi byli překvapivě ze začátku proti, brali to jako výmysl místních ‚lenivých‘ Němců. Bylo to až tak, že české horské spolky říkaly ‚kavárenští povaleči potřebují lanovku, aby vylezli na Ještěd‘, prostě Němci chtěli a Češi nechtěli“ potvrdil Jiří Křížek.

Původní kabina lanovky na Ještěd z roku 1933. Pracovníci Severočeského muzea ji našli na soukromém pozemku, kde sloužila jako včelín. Teď je k vidění v Technickém muzeu v Liberci

Kdo stavbu lanovky financoval a provozoval? Jak byla vybrána konstrukce visuté lanovky? Kde a jak našli muzejníci kabinu původní lanovky? A kde se dozvědět další historické podrobnosti o lanovce na Ještěd? Poslechněte si reportáž.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související