48 hodin pod vodou. Potápěči v podvodní laboratoři v lomu v Jesenném simulují pobyt ve vesmíru
Podvodní laboratoř s názvem Hydronaut bude až do 5. června odpoledne ponořená v lomu v Jesenném na Semilsku. Je v ní trojice potápěčů, kteří během svého pobytu pod vodou zkoumají vliv vyššího obsahu oxidu uhličitého na lidský organismus, funkce mozku i úroveň stresu. Jak se na experiment chystali a k čemu má vlastně sloužit, zjišťovala redaktorka Jana Pšeničková.
Celkem 48 hodin stráví trojice potápěčů v hloubce 7 metrů v podvodní vědecké laboratoři s názvem Hydronaut. Potopili se s ní 3. června odpoledne v lomu v Jesenném na Semilsku.
Konstruktér a potápěč Matyáš Šanda ji vyvíjel třináct let a poprvé otestoval vloni, v ponorce jsou s ním František Harant a slovenský expert na hyperbarickou medicínu Miroslav Rozložník.
„Má to nasimulovat kosmické lety, v podmínkách, které jsou tomu nejbližší, což ten pobyt ve vodě paradoxně je. Bude se taky simulovat pobyt posádky a aspekty izolace v malém uzavřeném prostředí,“ popsal Matyáš Šanda.
Celý experiment se neobejde bez profesionálního týmu, jsou v něm například i odborníci z ČVUT, kteří sledují přes monitory srdeční činnost a dechovou frekvenci. Potápěčů je k dispozici i mobilní hyperbarická komora pro případ, že by došlo k problémů při návratu na hladinu. Ten zabere posádce přes dvě hodiny. Vynořit by měla v sobotu 5. června odpoledne.
Z čeho je ponorka sestavená a kolik je v ní pro potápěče prostoru? Co všechno budou odborníci měřit a jaké senzory s sebou potápěči mají? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Modul, který napodobí pobyt ve vesmíru. „Dělám to pro Česko,“ říká autor Matyáš Šanda
Nikdy nikam nepoletí, ale zato se potopí. Matyáš Šanda je autorem projektu Hydronaut – podvodní stanice, která má simulovat vesmírný modul.
-
Hon na ponorku U206 Reichenberg: Badatelé chtějí být u toho, tak musí trénovat. Třeba v bazénu
Badatelé Ivan Rous a Pavel Šercl se letos plánují podívat za ponorkou, potopenou za 2. světové války v Biskajském zálivu. Zastihli jsme je na tréninku v libereckém bazénu.
-
Jmenuje je Dobrodějka a je kouzelná. Taška s příběhem ze semilské šicí dílny
V nové šicí dílně v Semilech nacházejí uplatnění například ženy, které strávily svůj profesní život šitím, a už nezvládnou práci na plný úvazek. Co umí a jak to dělají?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.