Zoo Liberec má v dočasné péči dva zabavené bílé tygry
Zoologická zahrada v Liberci hostí od včerejška dva nečekané přírůstky. Tříleté samice bílých tygrů zabavila Česká inspekce životního prostředí soukromému chovateli.
Dvě samice bílých tygrů byli majiteli zabaveny, protože nedokázal prokázat jejich původ. Po ukončeném správním řízení propadly do majetku státu, konkrétně do správy Ministerstva životního prostředí, které aktuálně vyjednává o trvalém umístění šelem v jiných zařízeních a zároveň připravuje několik systémových řešení. Vedle zpřísnění zákona na ochranu zvířat proti týrání, na kterém spolupracovalo s Ministerstvem zemědělství, je to i příprava státního zařízení, které se bude dlouhodobě schopné postarat o zabavené druhy divokých zvířat.
„Celý transport včetně imobilizace a nakládání proběhl bez komplikací. Obě zvířata byla vyložena v dobrém zdravotním stavu a fyzické kondici ve vnitřních ubikacích pavilonu šelem,“ popisuje hlavní zoolog Luboš Melichar.
V liberecké zoologické zahradě by by měly tygřice zůstat maximálně po dobu několika týdnů. Podle mluvčí zoo Barbary Tesařové je návštěvníci budou moci vidět v pavilonu šelem, konkrétně ve výběhu, který doteď obývala mláďata lvů berberských.
Liberecká zoo chce chov bílých tygrů zrušit
Přestože Zoo Liberec plánuje výhledově chov bílých tygrů ukončit, rozhodla se s ministerstvem v této záležitosti spolupracovat a poskytnout zvířatům dočasné útočiště. „Jsme zařízení, které více než ostatní zoo cítí odpovědnost za následky chovu raritních forem zvířat v zoologických zahradách. Případ jen opět poukazuje na závažnou problematiku jejich chovu, na kterou se snažíme již dlouhou dobu upozorňovat,“ dodává ředitel zoo, David Nejedlo.
Problematika chovu bílých tygrů
Bílý tygr není živočišným druhem ani poddruhem. V přírodě se nevyskytuje a není tedy ohrožen vyhynutím (na rozdíl od indického tygra, ze kterého bílý vzešel). V roce 1951 byl v Indii odchycen mladý samec tygra, který měl bílé zbarvení srsti. Tento jediný zakladatel byl dále v zajetí připouštěn na normálně zbarvené samice. Z jejich potomků byli v dalších generacích vybíráni ti bílí, kteří byli za účelem fixace bílého genu dále kříženi mezi sebou. Tato příbuzenská spojení dodnes způsobují, že téměř všichni jedinci bílých tygrů mají obrovské množství geneticky vázaných zdravotních a tělesných vad.
Související
-
Zoo Liberec dnes slaví 115. narozeniny. Celoroční oslavy vyvrcholí v říjnu
Nejstarší zoo na území bývalého Československa dnes slaví 115. výročí své existence. Vznik zahrady totiž tehdejší městští radní schválili přesně 8. srpna 1904.
-
Z ošklivého káčátka černá labuť? Malí plameňáci v Zoo Liberec se co nevidět změní k nepoznání
Plameňáci jsou nádherní ptáci, známí mimo jiné pro svou růžovou barvu. Jejich mláďata by se však s trochou nadsázky dala přirovnat k ošklivému káčátku ze známé pohádky.
-
VIDEO: Jak probíhá opylení leknínů v botanické zahradě?
V liberecké botanické zahradě jsou nyní k vidění čtyři viktorie královské. Listy leknínů měří v průměru téměř dva metry a jejich květy zahradníci uměle opylují.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Dnes proběhne pohřeb zesnulého papeže Františka. Do Vatikánu se sjíždějí duchovní a státníci
-
‚Velká varovná červená vlajka.‘ Muskův úřad smazal 10 gigabajtů utajovaných dat, upozornil whistleblower
-
‚Účelem fondu byla ochrana zájmů Andreje Babiše.‘ Padl druhý rozsudek, podle nějž byl šéf ANO ve střetu
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza