Hnutí ANO zrušilo místní organizaci v Liberci. Proč, a jak to ovlivní chod liberecké radnice?

22. leden 2025 15:15

Hnutí ANO zrušilo libereckou místní organizaci. Oznámila to krajská manažerka hnutí Eliška Trubáková. O členství přišlo celkem 16 lidí včetně některých zastupitelů města. Hnutí ANO je v Liberci součástí radniční koalice společně se Starosty pro Liberecký kraj a Piráty.

Podle krajské předsedkyně hnutí Jitky Volfové byly důvodem spory uvnitř buňky a aktivity, které hnutí poškozovaly. „Už prostě tato buňka není schopná táhnout za jeden provaz jako tým,“ uvedla Jitka Volfová. Organizaci chce hnutí podle ní v budoucnu obnovit.

Zastupitel a předseda zrušené buňky Marek Vávra byl rozhodnutím překvapený, považuje ho za silové řešení. Hnutí se podle něj snaží uvolnit místa na volebních kandidátkách pro sněmovní a pro příští komunální volby jiným lidem.

O žádných problémech uvnitř liberecké organizace Vávra podle svých informace neměl. Pozvánky na jednání podle krajské předsedkyně Volfové obdržel, na žádné z nich ale nedorazil. Marek Vávra teď bude v zastupitelstvu nezařazený.

Podle Jitky Volfové většina zastupitelů Liberce spadá pod oblastní organizaci a o členství nepřišla.

Jak se změny dotknou koalice

Primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj mi Českému rozhlasu řekl, že dostali ujištění, že by změny neměly nijak ovlivnit koaliční spolupráci. To potvrdil i primátorův náměstek Jan Hruška z Pirátů.

V zastupitelstvu města Liberce mělo hnutí ANO doposud 11 členů. Kromě Marka Vávry všichni požádali o přesun do oblastní organizace. Koalice Starostů pro Liberecký kraj, hnutí ANO a Pirátů měla dosud v 39členném zastupitelstvu města 25 mandátů.

Poslechněte si ze záznamu i vyjádření Jitky Volfové a Marka Vávry.

Spustit audio

Související